W Gdańsku rozpoczęło się Forum Solidarności Polska–Ukraina, poświęcone współpracy samorządów z obu krajów.
– Gościmy dziś największą organizację samorządową z Ukrainy. To właśnie temu służy to spotkanie, żeby wymienić się doświadczeniami, naszymi, polskimi – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
– To, czego uczymy się od ukraińskich miast, to przede wszystkim odporność energetyczna i społeczna oraz to, jak miasto czy gmina mogą funkcjonować w czasie zagrożenia – podkreśla.

ODBUDOWA UKRAINY
Jak zaznacza Dariusz Szymczycha, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, polskie samorządy są gotowe, by wspierać Ukrainę w jej odbudowie.
– Spotykamy się na zaproszenie Związku Miast Polskich i Stowarzyszenia Miast Ukrainy. Istnieje już infrastruktura umów i relacji. To dobrze wygląda i coraz bardziej zmierza w kierunku współpracy o charakterze inwestycyjnym, gospodarczym oraz doradczym – wymienia.
Forum jest wydarzeniem towarzyszącym Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy, która rozpocznie się w czwartek w Gdańsku.
Michał Karcz/aKa








