Nieformalny szczyt prezydentów regionu Europy Środkowo-Wschodniej odbywa się w Juracie. Na zaproszenie prezydenta Karola Nawrockiego biorą w nim udział prezydenci Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii – poinformowała w sobotę Kancelaria Prezydenta RP.
O tym, że w sobotę w Juracie rozpoczął się nieformalny szczyt prezydentów z udziałem zaproszonych przez prezydenta Nawrockiego prezydentów – Litwy Gitanasa Nausedy, Łotwy Edgarsa Rinkevičsa, Estonii Alara Karisa i Rumunii Nicusora Dana – Kancelaria Prezydenta RP poinformowała na platformie X.
„Zaproszeni goście zwiedzili Port Wojenny w Gdyni, a za chwilę ważne rozmowy w rezydencji Prezydenta RP w Juracie” – informowała po południu KPRP.
Rozpoczął się nieformalny szczyt Prezydentów regionu Europy Środkowej – Wschodniej. Na zaproszenie Prezydenta RP @NawrockiKn przyjechali do Polski Prezydenci Litwy @GitanasNauseda, Łotwy @edgarsrinkevics, Estonii @AlarKaris i Rumunii @NicusorDanRO.
Zaproszeni goście zwiedzili… pic.twitter.com/KtXCyWD4xy
— Kancelaria Prezydenta RP (@prezydentpl) June 27, 2026
Natomiast w sobotę późnym wieczorem KPRP poinformowała, że podczas szczytu „omówiono wspólne stanowiska przed szczytem NATO w Ankarze”. „W trakcie prowadzonych rozmów ustalono priorytety współpracy regionalnej oraz w zakresie bezpieczeństwa basenów Morza Bałtyckiego i Czarnego, a także dyskutowano kluczowe kwestie w relacjach transatlantyckich” – przekazała.
„Prezydenci są aktywnymi uczestnikami dyskusji w ramach formatów Bukareszteńskiej 9 i Inicjatywy Trójmorza” – przypomniała Kancelaria Prezydenta w wieczornym wpisie.
🇵🇱🤝🇱🇹🤝🇱🇻 🤝🇪🇪 🤝🇷🇴
Dziś odbywa się nieformalny szczyt Prezydentów regionu Europy Środkowo – Wschodniej, w którym na zaproszenie Prezydenta RP Karola Nawrockiego uczestniczą Prezydenci Litwy @GitanasNauseda, Łotwy @edgarsrinkevics, Estonii @AlarKaris i Rumunii @NicusorDanRO.… pic.twitter.com/pTzMY32AJ0
— Kancelaria Prezydenta RP (@prezydentpl) June 27, 2026
Przed tym spotkaniem bałtycka agencja prasowa BNS, powołując się na kancelarię prezydenta Estonii, napisała, że prezydenci Polski, Rumunii i państw bałtyckich będą omawiać kwestie związane z bezpieczeństwem, w tym zbliżający się szczyt NATO w Ankarze, wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu, rozwój europejskich zdolności obronnych oraz współpracę transatlantycką.
BNS dodała, że poruszona ma zostać również sprawa dalszego wsparcia dla Ukrainy i rozwoju regionalnej infrastruktury energetycznej i transportowej. Agencja zaznaczyła także, że spotkanie jest częścią obchodów 70. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r.
Kancelaria rumuńskiego prezydenta zapowiadała, że przywódcy w Juracie będą też rozmawiać o przyszłości Unii Europejskiej i stojących przed nią wyzwaniach – uzupełniła rumuńska agencja Agerpres.
Prezydent Gitanas Nausėda udał się w sobotę do Polski, gdzie weźmie udział w nieformalnym spotkaniu zorganizowanym przez prezydenta Karola Nawrockiego i zamierza poruszyć kwestię stosunków Polski z Ukrainą.https://t.co/G4aAzcHPfU
— TVP Wilno (@tvp_wilno) June 27, 2026
„GOTÓW POŚREDNICZYĆ W DIALOGU MIĘDZY POLSKĄ A UKRAINĄ”
Z kolei prezydent Litwy Gitanas Nauseda do sobotniego spotkania w Juracie nawiązał w piątek w programie informacyjnym telewizji LNK. W rozmowie zadeklarował, że jest gotów pośredniczyć w dialogu między Polską a Ukrainą, jeśli obie strony wyrażą taką wolę. W ocenie Nausedy Litwa mogłaby odegrać rolę pośrednika, gdyż utrzymuje bardzo dobre stosunki zarówno z Ukrainą, jak i z Polską.
Nauseda podkreślił, że w letniej rezydencji polskiego prezydenta będzie wraz z innymi przywódcami. – W nieformalnej atmosferze porozmawiamy również o tej kwestii, która jest dla mnie niezwykle ważna – powiedział litewski przywódca.
Zaznaczył również, że chciałby usłyszeć więcej od Nawrockiego na temat źródeł obecnego konfliktu i możliwości jego zażegnania. Ocenił, że podczas konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy premierka Ukrainy Julia Swyrydenko sygnalizowała gotowość Kijowa do złagodzenia napięć. – Przeszłość jest ważna, ale jeszcze ważniejsza jest teraźniejszość, zwłaszcza gdy trwa brutalna rosyjska wojna przeciwko Ukrainie – podkreślił Nauseda.
Decyzja Prezydenta RP Karola Nawrockiego w sprawie odebrania Orderu Orła Białego Prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu. pic.twitter.com/8gr1iRhM3y
— Kancelaria Prezydenta RP (@prezydentpl) June 19, 2026
ZAOSTRZENIA RELACJI MIĘDZY WARSZAWĄ A KIJOWEM
Do zaostrzenia relacji między Warszawą a Kijowem doszło na tle sporów o pamięć historyczną. Pod koniec maja prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zdecydował o nadaniu jednej z jednostek wojskowych imienia „Bohaterów UPA”. Decyzja ta wywołała w Polsce falę krytyki. Negatywnie ocenili ją m.in. premier Donald Tusk, wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i resort dyplomacji. Prezydent Karol Nawrocki poinformował 19 czerwca, że zdecydował o odebraniu Zełenskiemu Orderu Orła Białego. W odpowiedzi Zełenski odesłał swój order do Warszawy za pośrednictwem firmy kurierskiej.
Yesterday, the President of Poland noted that the Order of the White Eagle is not an ordinary award. It is a symbol of the highest trust of the Republic of Poland. It signifies a special bond with the Polish state and the special gratitude of the Polish People. Such a symbol… pic.twitter.com/FXNVFUW6Sh
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 20, 2026
Polskę i Ukrainę od wielu lat różni pamięć o roli Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), które w latach 1943-1945 dopuściły się ludobójczej czystki etnicznej na blisko 100 tys. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci.
PAP/puch








