Zimą seniorzy nie lubią wychodzić z domu, ponieważ boją się o kości. W audycji Starszaki mówiliśmy o przyczynach, leczeniu i likwidowaniu barier w mieszkaniach. – Po złamaniu mogą wystąpić powikłania, dlatego róbmy wszystko, by nasz senior się nie przewrócił. Zadbajmy o bezpieczne mieszkania i bezpieczne łazienki, maty antypoślizgowe, dobre kapcie, pochowajmy kable i podklejmy dywany – mówiła dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska.
Jak organizm daje znać, że z kośćmi dzieje się coś niedobrego? Pierwszy jest przede wszystkim ból. Dużym problemem jest reumatoidalne zapalenie stawów. Innym osteoporoza. Ryzyko, że do takiego złamania dojdzie u chorych na osteoporozę jest bardzo wysokie. – Dla przykładu, u kobiety 50-letniej – bo osteoporoza częściej dotyczy kobiet, choć mężczyzn także – tzw. przyżyciowe ryzyko złamania kości, czyli w pozostałej części jej życia, wynosi aż 60 proc. Po operacji u starszej osoby może się też rozwinąć zakażenie. U osób starszych unieruchomienie po złamaniu to także kwestia bardzo groźnego zaniku mięśni – tłumaczyła doktor.
– Od dzieciństwa do późnej starości powinniśmy być aktywni fizycznie, spożywać odpowiednią ilość wapnia czy witaminy D. Mało się mówi o tym, jak ważna jest troska o układ kostno-szkieletowy – podsumowała w rozmowie z Anną Rębas dr Wiewiórkowska-Garczewska.