Jedziemy z psem na wakacje nad morze. Jest on członkiem naszej rodziny, więc chcemy zabierać go ze sobą wszędzie, nie tylko na spacery po lesie czy do restauracji. Nie wyobrażamy sobie tego, że nie zabierzemy naszego pupila na plażę. W jakich miejscach jest to możliwe? I co się stanie, jeżeli zwierzak pójdzie tam z nami nielegalnie?
Jak się okazuje, po większości plaż można spacerować z psem od września do maja, poza sezonem. Inaczej można zapłacić mandat, nawet 500 złotych.
PRZYJAZNY GDAŃSK
Gdańsk z całego Trójmiasta jest najbardziej przyjazny psom. Tam od 2015 roku z psiakiem można wejść na każdą plażę, nawet w sezonie, ale poza kąpieliskami strzeżonymi. Te czynne są od czerwca. – Trzeba pamiętać, że jeśli wchodzimy z psem na plażę, musimy trzymać go na smyczy i pilnować, żeby nie nabrudził – wyjaśnia Wojciech Siółkowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdańsku.
W Gdańsku znajduje się jedna plaża typowo przeznaczona dla psów. Jest ona w Brzeźnie, przy wejściu nr 34. Jeżeli plaża to dla nas za mało, możemy skorzystać jeszcze z ogrodzonych wybiegów dla psów w Parku im. Ronalda Reagana. Na tym terenie znajdują się dwa: przy ścieżce pieszo-rowerowej na przedłużeniu ulicy Obrońców Wybrzeża (wybieg o powierzchni 750 metrów kwadratowych) oraz przy ścieżce pieszo-rowerowej na przedłużeniu ulicy Kołobrzeskiej (wybieg o powierzchni 650 m kw).
DWIE PLAŻE W GDYNI
W Gdyni są dwie tzw. psie plaże – na Babich Dołach, która ma 200 m (wejście nr 4) i w Gdyni Orłowie, o długości 100 m (między wejściem 18 a 19). Psy mogą się tam też kąpać i – co bardzo ważne – w pobliżu plaż znajdziemy dystrybutory z woreczkami na nieczystości.
Jeżeli zdecydujemy się wybrać z pupilem na pozostałe plaże, możemy zapłacić mandat i to nawet 500 złotych. – Za samo wprowadzenie grozi już grzywna czy pouczenie. Są jeszcze inne rodzaje wykroczeń, jak na przykład niesprzątanie nieczystości – wyjaśnia komendant Straży Miejskiej w Gdyni Dariusz Wiśniewski.
W SOPOCIE NIECHĘTNIE
Sopockie plaże z kolei niechętnie przyjmują czworonogi. Co prawda można tam wejść z pupilem na plażę w sezonie, ale wyłącznie między godziną 18:00 a 24:00 – między wejściem nr 43 a wejściem nr 45.
KONIECZNA SMYCZ I KAGANIEC
Plaże dla psów mają jasne zasady. Zwierzak, oprócz tego, że musi być na smyczy, to na niektórych plażach koniecznie powinien mieć założony kaganiec. Taką plażę znajdziemy w Białogórze (wejście nr 32). Tak samo jest w Dębkach (wejście nr 18), w Karwieńskim Błocie Drugim (wejście nr 4), w Łebie (Plaża B) i w Rowach.
POMORZE WSCHODNIE I ZACHODNIE
W Darłowie mamy aż dwie plaże dla naszych pupili. To plaża zachodnia przy ul. Małej 2 i plaża wschodnia. W Kołobrzegu plaże dla zwierząt znajdują się plaża ok. 800 m od ul. Brzeskiej (Podczele) i 200 metrów od ulicy Zachodniej (Radzikowo). Z psem pójdziemy na plażę w Pogorzelicy (wejście nr 2 i zejście nr 1), w Niechorzu (wejście nr 18), w Rewalu (wejście nr 20 i 26), w Trzęsaczu (wejście nr 27 i 28), dwie w Pobierowie (wejście nr 32 i 43), Pustkowie (wejście nr 31). W Międzyzdrojach psia plaża zajmuje wejścia od L do M, a w Świnoujściu na plażę dla naszych czworonożnych przyjaciół zejdziemy z Ulicy Uzdrowiskowej. Co ciekawe, to pierwsza psia plaża polskiego Wybrzeża. Powstała w 2006 roku.
BEZWZGLĘDNY ZAKAZ
Trzeba pamiętać, że na wydmy nie mogą wchodzić również zwierzęta domowe. Całkowity zakaz wprowadzania psów obejmuje Woliński Park Narodowy, Słowiński Park Narodowy (plaże) i rezerwaty przyrody. W tym parku ruchome wydmy można zwiedzać ze zwierzakiem tylko po wyznaczonym szlaku.
pOr