Teatr to dla nich często nie tylko terapia, ale też sposób na życie. 28 grup bierze udział w Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych w Tczewie. Każdą z nich tworzą osoby niepełnosprawne.
– Aktorami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ale to nie oznacza, że spektakle są dziecinne. Tu jest pełen profesjonalizm – podkreśla Magdalena Okapiec-Kortas ze Stowarzyszenia na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie.
SPEKTAKLE DLA KAŻDEGO
Spektakle muszą być czytelne dla każdego, dlatego grupy nie używają słów. Prezentacje opierają się na pantomimie i tańcu. Ma to związek z tym, że do Tczewa przyjeżdża coraz więcej grup z zagranicy, ale też z tym, że wśród uczestników przeglądu są osoby głuchonieme.
MIŁOŚĆ I TOLERANCJA
– W tym roku jest dużo przedstawień o miłości i tolerancji. Myślę, że jest to aktualny temat – mówi Aleksandra Beśka ze Stowarzyszenia Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego. – Przyjeżdżam tu już od czterech lat. Występując na scenie, mogę się otworzyć i wyrazić swoje emocje – mówi jedna z aktorek teatru „Kłobuczki” z Biskupca.
Spektakle prezentowane w ramach przeglądu można oglądać do czwartku w tczewskim Centrum Kultury i Sztuki. Równolegle w Tczewie i Gołuniu trwają warsztaty dla uczestników przeglądu.
POSŁUCHAJ MATERIAŁU:
Wojciech Stobba/pOr