Jego śmierć stała się symbolem końca zorganizowanego oporu niepodległościowego wobec komunizmu. Mowa o pułkowniku Łukaszu Cieplińskim, który został zamordowany 1 marca, czyli w dniu, w którym obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W audycji Co Za Historia przybliżyliśmy życiorys pułkownika Łukasza Cieplińskiego. O zamordowanym żołnierzu Wojciech Suleciński rozmawiał z Elżbietą Jakimek-Zapart z krakowskiego IPN-u.
– Jest to ciekawa postać, która może być traktowana jako wzorcowa – opowiadała Elżbieta Jakimek-Zapart. Historyczka szeroko opowiedziała o działalności konspiracyjnej pułkownika Cieplińskiego, głównie na terenach Rzeszowszczyzny. – Punktem kulminacyjnym (działalności konspiracyjnej – red.) była akcja „Burza”. On opracował założenia do tej akcji. To było niezwykle ważne, ale też niezwykle trudne. Wiadomo było, że Niemcy się cofają i wchodzą Sowieci, a przecież były depeszowane informacje o tym, co się działo na terenach, na których pojawili się Sowieci, przede wszystkim co się działo z Armią Krajową – zaznaczała Elżbieta Jakimek-Zapart.
(Fot. ipn.gov.pl)