Rafał Mikołajczyk od 16 lat porusza się na wózku, miał uraz rdzenia kręgowego na odcinku szyjnym. Zawodowo jest menadżerem rehabilitacji, paraolimpijczykiem i współzałożycielem Fundacji Moc Pomocy, która wspiera osoby po urazach rdzenia, wielonarządowych i amputacjach. – Przygotowaliśmy w Fundacji specjalne projekty dla osób, które są po tych urazach. Są one dostępne dla osób z całej Polski. To jedyne takie kompleksowe programy rehabilitacji dostępne w naszym kraju – mówił w rozmowie z Joanną Matuszewską.
Na zdjęciu pierwszy z prawej Rafał Mikołajczyk, obok Bartosz Kaczmarek, z którym wspólnie prowadzą fundację.
W programie stwierdził, że osoba po urazie rdzenia kręgowego, czy każdym innym ma utrudniony dostęp do informacji na temat rehabilitacji i możliwości powrotu do sprawności. – Opuszczając szpital taki człowiek wszędzie ma problemy z barierami architektonicznymi, z kontrolowaniem własnego organizmu. Nawet w domu nie może się swobodnie poruszać – mówił Rafał Mikołajczyk.
Rafał Mikołajczyk mówił, że osoby z urazami mogą tak dobrać sprzęt rehabilitacyjny, by stać się samodzielne. Można się uczyć, pracować, jeździć samochodem czy uprawiać sport np. rugby. – My pomagamy w rehabilitacji i zdobyciu pieniędzy – dodał prezes Fundacji Moc Pomocy.
– Dlatego trzeba przemodelować całkowicie swoje życie. Nasza fundacja pomaga pokonać te bariery i zacząć wszystko na nowo.
Najważniejsza sprawa to walczyć o sobie i uwierzyć, że mimo urazu można być samodzielnym – tłumaczył w Radiu Gdańsk.Rafał Mikołajczyk mówił, że osoby z urazami mogą tak dobrać sprzęt rehabilitacyjny, by stać się samodzielne. Można się uczyć, pracować, jeździć samochodem czy uprawiać sport np. rugby. – My pomagamy w rehabilitacji i zdobyciu pieniędzy – dodał prezes Fundacji Moc Pomocy.