– Rozwodzący się małżonkowie, zajęci własnym konfliktem, często nie dostrzegają, co przeżywają ich dzieci. Pytani przez biegłego psychologa, jak dziecko reaguje na rozstanie, standardowo odpowiadają, że „syn/córka doskonale sobie radzi”. Tymczasem rzeczywistość jest całkiem inna – mówiła w Radiu Gdańsk prof. dr hab. Magdalena Błażek, psycholog i psychoterapeutka kierująca Katedrą Psychologii i Zakładem Badań nad Jakością Życia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, biegła sądowa w dziedzinie psychologii. Ekspert podkreślała, że dziecko może się obwiniać, czuć odrzucone, albo myśleć, że „jak będzie grzeczne”, to rodzice się pogodzą. – Największe problemy związane z rozwodem rodziców występują u dzieci przedszkolnych, ale rozstanie rodziców, odejście jednego z nich, to traumatyczne wydarzenie dla dzieci w każdym wieku.
Prof. Błażek tłumaczyła w jakich sytuacjach sąd zasięga opinii biegłego psychologa i dlaczego specjalista towarzyszy dzieciom podczas składania zeznań. Wyjaśniała też jakie jest zadanie biegłego, który ma przygotować opinię na temat dziecka lub innej badanej osoby.
– Najczęściej ustalany jest stan emocjonalny osoby, jej motywacje do popełnienia czynu, czy stosunek do innych osób. W przypadku dzieci sąd pyta tez często o podatność na sugestie, czy też prawdziwość zeznań – tłumaczyła psycholog.