W centrum Gdańska, przy Bramie Wyżynnej, działa naziemne przejście dla pieszych. Zebra wraz ze ścieżką rowerową i dojściami do przystanków jest tuż obok tunelu. Łączy dwie strony przecinającej miasto głównej arterii, jaką są Wały Jagiellońskie.
Przejście od zawsze budziło kontrowersje. Wałami Jagiellońskimi w ciągu doby przejeżdża 49 tysięcy aut. Zmotoryzowani uważają, że kolejne światła to większe korki. Ich zdaniem kolejne przejście nie jest potrzebne, ponieważ dotychczas można było korzystać z bezpiecznego tunelu. Zupełnie inne korzyści widzą piesi. Ich zdaniem zmiana pomoże szczególnie osobom starszym ludzi.
OCZYWISTY BILANS KORZYŚCI?
To konsekwentna polityka miasta – tłumaczy prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Jak mówi, chodzi o to, żeby było bezpieczniej, by w tym miejscu spowolnić ruch i żeby było przyjaźniej. Podobnie uważa Tomasz Wawrzonek z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Według niego bilans korzyści jest oczywisty.
– To jedyna wygodna forma dostania się do przystanków tramwajowych. Wielokrotnie otrzymywaliśmy prośby z tym związane. W tym kontekście ewentualne straty w ruchu samochodowym na pewno zostaną zrekompensowane – tłumaczy Tomasz Wawrzonek.
PRZEDŁUŻAJĄCE SIĘ INWESTYCJE
Drogowcy dodają, że sygnalizacja nie przełoży się na większe korki, bo będzie zsynchronizowana z sąsiednimi. Warta prawie sześć milionów złotych inwestycja miała zakończyć się do grudnia minionego roku. Przedłużyła się za sprawą odkrycia fundamentów starych piwnic, które – decyzją konserwatora – wymagały zabezpieczenia, a wcześniej zmian w projekcie. Od piątku na nowo działa przystanek Brama Wyżynna. Część autobusów będzie jednak nadal zatrzymywała się przy przystanku Śródmieście SKM.
Miasto nie odpuszcza tymczasem budowy naziemnego przejścia przez Podwale Grodzkie, przy dworcu PKP. Z przyczyn technicznych służby wojewody odmówiły wydania pozwolenia na budowę. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni liczy na wprowadzenie zmian w przepisach i nową definicję odległości między przejściami. Podobnych przejść naziemnych nad tunelami w Gdańsku ma być więcej. Już budowane jest kolejne – przez aleję Zwycięstwa, przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. W najbliższych latach aż cztery mogą powstać w ciągu alei Rzeczypospolitej: przy alei Żołnierzy Wyklętych, Startowej, Jana Pawła II oraz Żwirki i Wigury.
POSŁUCHAJ MATERIAŁU NASZEGO REPORTERA:
Sebastian Kwiatkowski/ua