W środę, 31 sierpnia przypada 42. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, kończących strajki z 1980 roku. Dzień ten uznawany jest także za datę powstania NSZZ „Solidarność”.
Podpisanie Porozumień Sierpniowych zakończyło trwający ponad dwa tygodnie strajk okupacyjny w Stoczni Gdańskiej i otworzyło drogę do powstania „Solidarności” i dalszych przemian ustrojowych w Polsce. Strajki na Wybrzeżu rozpoczęły się 14 sierpnia 1980 roku – tego dnia pracownicy Stoczni Gdańskiej zażądali przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz, zwolnionej działaczki związkowej. Sprzeciw rozszerzył się na inne stocznie, komunikację miejską oraz porty. Pierwsze porozumienie między strajkującymi a rządzącymi zostało podpisano 30 sierpnia w Szczecinie. Za symboliczną datę przyjęło się jednak uznawać 31 sierpnia – dzień zawarcia umowy w Gdańsku.
UROCZYSTOŚCI W GDYNI
W Gdyni obchody rozpoczęły się we wtorek, 30 sierpnia. W samo południe w Szkole Muzycznej przy ulicy biskupa Dominika odbył się okolicznościowy koncert w wykonaniu uczniów, połączony z wręczeniem złotych i srebrnych odznak Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.
Z kolei o godzin. 16:00 złożono kwiaty pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 roku, a o godz. 16:45 w Sali Koncertowej Morskiego Portu Handlowego odbyła się uroczystość wręczenia odznak honorowych uczestnikom strajków sierpniowych 1980 roku w Gdyni. Nasza relacja z tych wydarzeń >>>TUTAJ.
W środę, 31 sierpnia, o godzinie 10:00 kwiaty zostaną złożone pod pomnikiem na placu Wolnej Polski. O godzinie 18:00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbędzie się uroczysta msza święta w intencji bohaterów Sierpnia ’80. Władze Gdyni są współorganizatorami uroczystości odbywających się w tym mieście.
GŁÓWNE OBCHODY W GDAŃSKU
Główne uroczystości zorganizowane przez „Solidarność” odbywają się 31 sierpnia. W Gdańsku rozpoczęło je o godzinie 10:00 odsłonięcie tablicy poświęconej portowcom Gdańska. W uroczystości wzięli udział między innymi prezes IPN dr Karol Nawrocki oraz delegacja Oddziału IPN w Gdańsku na czele z dyrektorem dr. Pawłem Warotem.
Godzinę później w Sali BHP byłym działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956–1989 zostały wręczone Krzyże Wolności i Solidarności. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczy je dr Karol Nawrocki. Następnie prezesowi IPN zostały przekazane oryginały list uczestników strajków w maju i sierpniu 1988 roku.
Z kolei o godzinie 12:00 należący do związku nauczyciele złożyli kwiaty pod tablicą przy ulicy Osiek, upamiętniającą założycieli „Solidarności” oświatowej. O godzinie 14:00 w tym samym miejscu odbędzie się uroczyste spotkanie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” z udziałem zaproszonych gości, połączone z wręczeniem stypendiów NSZZ „Solidarność”. O godzinie 16:00 rozpoczną się uroczystości na placu Solidarności. Nastąpi złożenie kwiatów koło historycznej Bramy Numer Dwa Stoczni Gdańskiej, a po nim przemarsz związkowców do bazyliki pod wezwaniem świętej Brygidy, gdzie o godzinie 17:00 odbędzie się uroczysta msza święta.
STOWARZYSZENIE „GODNOŚĆ” ZŁOŻY KWIATY
Świętować podpisanie Porozumień Sierpniowych będzie również Stowarzyszenie „Godność”, które 31 sierpnia o godzinie 14:00 zamierza złożyć wiązanki kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana na Przymorzu, a o godzinie 15:00 – pod pomnikiem Anny Walentynowicz we Wrzeszczu.
WŁADZE GDAŃSKA ZORGANIZOWAŁY WŁASNE OBCHODY
Równolegle własny program uroczystości zaplanowały władze Gdańska. 31 sierpnia o godzinie 11:00 nastąpi symboliczne otwarcie Bramy Numer Dwa Stoczni Gdańskiej.