Na cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego na gdańskiej Zaspie, w międzywyznaniowej modlitwie, uczczono ofiary mordów i egzekucje dokonane przez nazistowskie Niemcy na Pomorzu.
Od września 1939 roku do marca 1945 roku cmentarz był miejscem grzebania ofiar reżimu hitlerowskiego. W okresie tym pochowanych zostało na Zaspie około 17 000 więźniów i ofiar mordów i egzekucji, jako pierwszych więźniów z obozu w Nowym Porcie, a później głównie więźniów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof.
Po 1945 roku na cmentarzu, będącym miejscem martyrologii Polaków i obywateli wielu innych państw Europy, dokonano kilku ekshumacji ofiar II wojny światowej, m.in. pomordowanych w Szymankowie kolejarzy i celników polskich, pomordowanych w Stutthofie duchownych i działaczy Towarzystw Polonii Gdańskiej oraz odnalezionych w 1991 roku szczątków rozstrzelanych 5 października 1939 roku obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.
Jako ostatnie pochowane zostały tam bezimienne szczątki więźniów dawnego Podobozu Stutthof w Kokoszkach, odnalezione w czasie prac ziemnych. Z ogólnodostępnych informacji wynika, że na cmentarzu najprawdopodobniej pochowani zostali trzej obrońcy Westerplatte: Piotr Buder, Jan Krzeszewski i Kazimierz Rasiński.
Edyta Stracewska/aKa