Trefl rządzi pod trójmiejskim koszem. Sopocianie zdobyli twierdzę Gdynia

Suzuki Arka Gdynia - Trefl Sopot (fot. KFP/Krzysztof Mystkowski)

Szósty mecz w Energa Basket Lidze wygrali koszykarze Trefla. Sopocianie zdobyli twierdzę Gdynia, pokonując w derbowym spotkaniu Suzuki Arkę 82-75. Trener Žan Tabak był zadowolony z wyniku i zły z powodu nieutrzymywania gry na równym wysokim poziomie przez cały mecz. Gra Trefla falowała i do połowy czwartej kwarty wynik nie był przesądzony.

Adam Hrycaniuk, który do spółki z Adrianem Boguckim skutecznie pilnował strefy podkoszowej żałował błędów, które kosztowały drugą z rzędu porażkę. Przyczynił się do tego uraz Jamesa Florence’a, który wykluczył Amerykanina z gry w ostatnich trzech minutach.

TREFL ODRABIA STRATY

40. derby Trójmiasta zakończyły się zwycięstwem koszykarzy Trefla, którzy po raz 16. triumfowali w prestiżowej rywalizacji. W tym sezonie podopieczni Žana Tabaka mają na koncie sześć wygranych i porażkę. Arka z korzystnym bilansem 4:2 plasuje się na szóstej pozycji.

POŻEGNANIE DYLA

Przed spotkaniem oficjalnie pożegnano byłego reprezentanta Polski i obu trójmiejskich klubów Filipa Dylewicza, który przed tym sezonem, w wieku 42 lat, zakończył karierę. Popularny „Dylu” zadebiutował w ekstraklasie pod koniec 1997 roku i rozegrał w niej 708 meczów, najwięcej w historii.

Pochodzący z Bydgoszczy koszykarz wywalczył 12 medali mistrzostw Polski: siedem złotych (w latach 2004-09 z Prokomem Trefl Sopot i w 2014 z PGE Turowem Zgorzelec), trzy srebrne (w 2002 i 2012 z Treflem, w 2015 z PGE Turowem) oraz dwa brązowe (w 2001 z Treflem i w 2019 z Asseco Arką).

Najwięcej sezonów – 16 – występował w Treflu, ale grał też w Old Spice Pruszków, Zgorzelcu, Stali Ostrów Wlkp., Asseco Arce, Timeout Polonii 2012 Leszno (1. liga) oraz włoskim Air Avellino.

Suzuki Arka Gdynia – Trefl Sopot 75:82 (13:21, 29:16, 14:21, 19:24).

Punkty:

Suzuki Arka Gdynia: James Florence 18, Adrian Bogucki 12, Trey Wade 10, Novak Music 9, Jordan Harris 9, Adam Hrycaniuk 6, Dominik Wilczek 6, Bartłomiej Wołoszyn 5, Kacper Marchewka 0, Michał Samsonowicz 0, Wiktor Sewioł 0, Mariusz Konopatzki 0.

Trefl Sopot: Garrett Nevels 21, Jarosław Zyskowski 14, Rolands Freimanis 13, Michał Kolenda 11, Wesley Gordon 9, Cameron Wells 8, Glynn Watson 3, Andrzej Pluta 3, Błażej Kulikowski 0.