Dlaczego Szwecja i inne kraje skandynawskie były i są kierunkiem emigracji z Polski? Co różni a co łączy nas Polaków ze Skandynawami, o tym m.in. mówił w Radiu Gdańsk dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia. Prof. jest historykiem, specjalistą od stosunków polsko-skandynawskich i dziejów Polonii w Skandynawii.
W rozmowie z Joanną Matuszewską tłumaczył, kiedy rozpoczęła się emigracja Polaków do krajów skandynawskich, jakie przybierała fale i co było ich powodem. – Pierwsi byli powstańcy styczniowi, którzy uciekali przed represjami. Potem znaczna grupa ludności polskiej z Galicji szukała pracy w Saksonii i stamtąd trafiła do Danii i południowej Szwecji. Kolejne grupy emigrantów były ściągane do Skandynawii jako siła robocza, ale wielu zostało i po latach ciężkiej pracy kupiło tam ziemię – mówił prof. Kłonczyński.
W audycji opowiadał o fali emigracji w okresie PRL, w tym ucieczkach z Polski na statkach handlowych oraz tzw. emigracji matrymonialnej Polek, które wyjeżdżały z kraju, żeby wyjść za mąż za Szwedów.
Cała audycja do wysłuchania tu: