Rozstrzygnięto pierwszy nabór wniosków w ramach rządowego programu „Maluch+”, którego celem jest stworzenie nowych i utrzymywanie istniejących miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych. Dzięki niemu na Pomorzu powstanie kolejnych siedem tysięcy miejsc opieki dla najmłodszych.
Program „Maluch” został zainaugurowany w 2016 roku. Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na przełomie 2015 i 2016 roku jedynie co dziewiąte dziecko w Polsce miało zapewnione miejsce w żłobku lub podobnej instytucji. W latach 2016-2021 na terenie województwa pomorskiego w ramach programu „Maluch” i „Maluch+” utworzono 7693 nowe miejsca w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów.
– Poprzez programy społeczne takie jak „Maluch+” inwestujemy w polskie rodziny, pomagając im w łączeniu życia zawodowego z rodzinnym i ułatwiając wychowanie dziecka. Wymazujemy białe plamy na mapie, czyli miejsca, gdzie nie ma dostępu do miejsc opieki nad małymi dziećmi – tłumaczył wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
W edycji programu na lata 2022-2029 województwo pomorskie otrzyma ponad 377 milionów złotych na utworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki. Dzięki tym pieniądzom powstaną 7124 miejsca wraz z pokryciem kosztów utrzymania przez kolejne trzy lata.
DO KOGO SKIEROWANY JEST PROGRAM?
Resortowy program „Maluch+” na lata 2022-2029 skierowany jest do gmin oraz podmiotów, które tworzą instytucje opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia.
W ramach programu:
- każda gmina ma zagwarantowane dotacje na utworzenie miejsc opieki w nowych lub istniejących już instytucjach;
- każdy podmiot, który utworzy miejsca opieki, będzie miał zagwarantowane dotacje na dofinansowanie przez 36 miesięcy funkcjonowania miejsc opieki utworzonych ze środków KPO i FERS;
- dofinansowanie utworzenia jednego miejsca opieki przez jednostkę samorządu terytorialnego wynosi 35 862 zł;
- kwota, jaką samorządy będą otrzymywały co miesiąc przez trzy lata na utrzymanie każdego miejsca, wynosi 837 zł.
PRZYKŁAD GMINY CZERSK
Z programu aktywnie korzysta między innymi gmina Czersk położona w południowej części województwa pomorskiego, na skraju Borów Tucholskich.
Jak relacjonował jej burmistrz, Przemysław Biesek-Talewski, dzięki rządowej dotacji już teraz udało się pokryć większość zapotrzebowania w zakresie opieki żłobkowej. – Co roku przychodzi na świat około 200 nowych mieszkańców naszej gminy. Biorąc pod uwagę, że opieka żłobkowa trwa trzy lata, daje to liczbę około 700 dzieci, które było pozbawionych takiej instytucjonalnej opieki. To był także problem rodziców, którzy mieli kłopoty z powrotem na rynek pracy – wyjaśniał Biesek-Talewski.
W ubiegłym roku, dzięki dofinansowaniu, oddano do użytku żłobek mogący przyjąć 115 osób. – To miejsce rozwiązało część problemów, ale chcemy tę opiekę rozszerzać. W tym roku chcemy rozszerzać tę bazę, stąd złożyliśmy w aktualnej edycji wniosek na kolejne 80 miejsc, na co dostaliśmy dofinansowanie – informował burmistrz.
NAJBLIŻSZE PLANY I BUDŻET NOWEJ EDYCJI
Pierwsze miejsca już powstają. W miejscowości Łęg tworzone jest nowe przedszkole, a część budynku będzie służyła jako żłobek dla 32 dzieci. Kolejny punkt opieki ma zostać założony w Rytlu.
Łączny budżet nowej edycji to 5,5 miliarda złotych. Celem programu jest likwidacja tak zwanych białych plam na mapie opieki nad najmłodszymi. Dzięki niemu w 441 gminach powstanie pierwsza placówka dla dzieci w wieku do lat trzech.
Posłuchaj całego materiału:
Bartosz Stracewski/ol