Profesor Joanna Muszkowska-Penson była przedstawicielką pokolenia nazywanego „Kolumbami”, mierzącego się z traumatycznymi przeżyciami II wojny światowej. Siedziała na Pawiaku, na 4 lata trafiła do obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Po wojnie udało się jej wrócić do Polski. W Radiu Gdańsk przypominamy postać zmarłej 30 czerwca lekarki.
Muszkowska-Penson skończyła medycynę, szczególnie interesowała się ruchem hospicyjnym – z księdzem Eugeniuszem Dutkiewiczem założyła gdańskie hospicjum. W 1980 roku rozpoczęła pracę jako ordynator Oddziału Wewnętrznego Szpitala Wojewódzkiego. Została członkinią NSZZ „Solidarność”. W czasach wydarzeń Sierpnia ’80 roku służyła medycznym wsparciem strajkującym stoczniowcom. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywała w swoim mieszkaniu działaczy ruchów wolnościowych. W latach 80. była osobistą lekarką Lecha Wałęsy.
– Dama obdarzona wielką energią życiową, ponadprzeciętna, wybitna i bardzo odważna – tak mówią o prof. Penson jej bliscy i współpracownicy.
Posłuchaj materiału wspomnieniowego o profesor przygotowanego przez Annę Rębas:
Jak mówiła prof. Muszkowska-Penson w jednym z reportaży Anny Rębas, to w Ravensbrück przekonała się, że jedyny przydatny zawód to lekarz. – Każdy inny fach w obozie stawał się kompletnie niepotrzebny. Lekarz był pomocny, nawet jeśli nie miał żadnych leków, środków sanitarnych. Samo przebadanie, rozmowa, podnosiły na duchu – wspominała.
Posłuchaj reportaży Anny Rębas poświęconych profesor Joannie Muszkowskiej-Penson.
„DŁUGOWIECZNA”
„DZIEWCZĘTA Z RAVENSBRÜCK”
Profesor Joanna Muszkowska-Penson była wybitną gdańszczanką, którą w 2018 roku Rada Miasta Gdańska wyróżniła tytułem Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.
Dożyła sędziwego wieku, w październiku skończyłaby 102 lata. Do końca pisała, wydawała wspomnienia i prowadziła korespondencje z przedstawicielami świata medycyny.
KSIĘGA KONDOLENCYJNA
W siedzibie Rady Miasta Gdańska wystawiona została księga kondolencyjna, do której można się wpisywać. Jako pierwsza uczyniła to córka zmarłej lekarki, Anna Dominiczak. Do księgi wpisali się również: prezydent Gdańska, wiceprezydent Sopotu, przedstawiciele pomorskich władz samorządowych i pracownicy z Hospicjum imienia ks. Eugeniusza Dutkiewicza.
– Poznałyśmy się w latach 80., gdy powstawały w Polsce pierwsze hospicja domowe – mówiła naczelna pielęgniarka hospicjum, Elżbieta Skowrońska. – Byłyśmy w jednym zespole. Nigdy nie tworzyła barier, mimo że była utytułowanym lekarzem, troszczyła się o cały zespół, dzieliła się z nami swoją wiedzą. Potrafiła nas obdarzyć zaufaniem i docenić naszą prace – dodała.
– Całe życie chciała być użyteczna i dobra dla innych – wspominała mamę prof. Anna Dominiczak.
Księga będzie wystawiona w siedzibie Rady Miasta Gdańska (budynek Nowego Ratusza, ul. Wały Jagiellońskie 1) do czwartku 6 lipca. Wpisu można dokonać w godzinach funkcjonowania Rady Miasta.
Anna Rębas/aKa