W tym roku, dokładnie 13 sierpnia, mija setna rocznica urodzin Leona Golli – kaszubskiego rzeźbiarza z Władysławowa. Artysta zmarł w 1992 roku, ale jego dzieła, w których prezentował rybaków z Kaszub, ich codzienne życie oraz pracę, przetrwały i są rozsiane po całym świecie.
Dzieła Leona Golli to „stworzone w surowym drewnie lipowym figury i sceny rodzajowe przypominają charaktery ludzi pracujących na morzu” – czytamy na stronie Muzeum Ziemi Puckiej. To właśnie ta placówka będzie w tym roku realizować wiele przedsięwzięć związanych z upamiętnieniem rzeźbiarza.
KONKURS DLA NAJMŁODSZYCH ARTYSTÓW
Placówka ogłosiła ostatnio nabór szkół do udziału w projekcie edukacyjnym „Rybacki świat oczami dzieci. Interpretacja twórczości Leona Golli” realizowanego w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna 2023 i dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenu Ziemi Puckiej. Z jednej szkoły może zostać zgłoszona jedna klasa [maksymalnie 30 uczniów]. W ramach projektu, od września do listopada będą realizowane prelekcje i warsztaty na terenie szkół. Puckie muzeum zapewni materiały plastyczne do przeprowadzenia warsztatów (m.in. papier mache, glinę samoutwardzalną, karton). Każda ze szkół musi przygotować wystawę składającą się z prac uczniów oraz ją udokumentować. Prezentacja multimedialna i katalog prac zostaną udostępnione na stronie internetowej muzeum www.muzeumpuck.pl. Udział w projekcie jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona.
„ABY ZACHĘCIĆ DZIECI DO POZNANIA KULTURY”
– Chodzi o to, aby zachęcić dzieci do poznania bogatej kultury kaszubskiej Nordy, rozbudzić w nich zainteresowanie historią regionu i podtrzymać wśród najmłodszych wiedzę o tradycjach Kaszub Północnych – mówi Joanna Grochowska z Muzeum Ziemi Puckiej.
– Leon Golla jest ważny w regionie ze względu na to, że jest twórcą wyrzeźbionego w drewnie świata rybackiego – tego, którego dzisiaj już nie zobaczymy. Naszym zadaniem, oprócz realizacji projektu skierowanego do dzieci, będzie zorganizowanie wystawy jubileuszowej. Ma ona pokazać całą twórczość Leona Golli, która jest rozproszona po różnych zbiorach i rożnych miejscach. W muzeach, ale też w prywatnych kolekcjach – dodaje Joanna Grochowska.
JAKI OJCIEC, TACY SYNOWIE
Dodajmy, że w ślady Leona Golli poszli jego synowie. Piotr Golla także jest rzeźbiarzem i malarze, a Zbigniew Golla tworzy modele kutrów i okrętów. Artystyczną smykałkę odziedziczył również wnuk Leona – Rafał Golla, który także rzeźbi.
Piotr Lessnau/mm