Słodko-gorzka tematyka najnowszej audycji “Studio Kościerzyna”, w której Grzegorz Armatowski porozmawiał z dyrektorem Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie Wiesławem Baryłą o pomocy dzieciom z Ukrainy, które w związku z wojną przebywają wciąż w ośrodku pod Kościerzyną, natomiast w drugiej części programu dyrektor Kościerskiego Domu Kultury Jan Dittrich opowiedział o nadchodzącej imprezie – międzynarodowym festiwalu folklorystycznym, który do kalendarza imprez w regionie wpisał się już na stałe.
Pierwszym gościem Grzegorza Armatowskiego był Wiesław Baryła, dyrektor Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie. Dzieci z Ukrainy przebywają w tej placówce od marca 2022 roku.
– Od tego momentu minęło ponad 16 miesięcy – doprecyzował gość. – I mniej więcej taka sama grupa dzieci, która przyjechała w tym czasie, jest u nas nadal. Z wyjątkiem jednej dziewczyny, która ukończyła w tym czasie 18 lat i zdecydowała, że chce wrócić na Ukrainę. Miała takie prawo i skorzystała z tego. Pojawiło się kilka problemów, ponieważ nie mieliśmy opracowanych mechanizmów czy też procedur, jak to należy przeprowadzić, ale udało się i szczęśliwie wróciła do swojego kraju – przy okazji – pod opieką osoby jeszcze starszej, która też jechała w tym czasie. I z tego, co wiem i obserwuję, bo mamy kontakt poprzez media społecznościowe, to żyje, pracuje i ma się dobrze – opowiadał Baryła.
Drugim gościem w audycji “Studio Kościerzyna” był Jan Dittrich, dyrektor Kościerskiego Domu Kultury, który opowiedział słuchaczom o nadchodzącej imprezie, rozpoczynającej się 26 lipca, czyli Międzynarodowym Festiwalu Folkloru „X Kaszubskie Spotkanie z Folklorem Świata”. – Fajną rzeczą jest to, że do tej imprezy zjednoczyły się różne samorządy – rozpoczął. – Promujemy kulturę kaszubską, bo przecież przyjeżdżają do nas ludzie z całego kraju i chcemy pokazać nie tylko te zespoły, które są kolorowe, egzotyczne i pochodzą z innych stron świata, ale i nasz rodzimy folklor i naszą kulturą. To jest chyba bardzo szczytny cel – tłumaczył.
Nasz gość opowiedział również o grupach, które zaprezentują się na scenie podczas tegorocznego festiwalu. – Wystąpią dwa zespoły z ameryki łacińskiej. Pierwszy to chilijski zespół, więc pojawi się kultura wysokich Andów i innych rejonów związanych z tym krajem. Potem zespół z Kostaryki. Dużym zaskoczeniem będzie zespół z Holandii, który będzie prezentował różne części kultury tego kraju. Jak zawsze, co roku, wielu miłośników muzyki folklorystycznej czeka na Bałkany. W tym roku będzie je reprezentowała Słowenia – wymieniał dyrektor.
Posłuchaj całej audycji:
Grzegorz Armatowski/ol