W Pałacu Prezydenckim w środę, 13 grudnia rano rozpoczęła się uroczystość powołania rządu Donalda Tuska. Prezydent Andrzej Duda odebrał od nowego premiera i ministrów, członków jego gabinetu, przysięgę. Powołał Donalda Tuska na Prezesa Rady Ministrów.
We wtorek, 12 grudnia wieczorem marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył premierowi Donaldowi Tuskowi uchwałę Sejmu RP w sprawie wyboru na urząd Prezesa Rady Ministrów oraz uchwałę Sejmu RP w sprawie wyboru w skład Rady Ministrów członków jego gabinetu. Tego dnia rano Tusk wygłosił w Sejmie expose, w którym przedstawił program działania oraz skład rządu, a po kilkugodzinnej debacie Sejm zdecydował o udzieleniu wotum zaufania dla jego rządu.
W środowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim, poza głową państwa i członkami nowego rządu, udział biorą marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu, marszałek Senatu, a także przedstawiciele większości parlamentarnej i prezydenccy ministrowie.
Donald Tusk został wybrany na premiera przez Sejm w tak zwanym drugim kroku konstytucyjnym, po tym jak rząd desygnowanego przez prezydenta na premiera Mateusza Morawieckiego nie uzyskał w poniedziałek, 11 grudnia wotum zaufania w Sejmie.
10:03 Prezydent Duda: od dziś dzierżymy wspólnie odpowiedzialność za polskie sprawy
W środę, 13 grudnia w Pałacu Prezydenckim prezydent powołał rząd Donalda Tuska.
Podczas uroczystości prezydent wskazał, że to bardzo ważny moment dla Polski ze względu na to, że rząd został wyłoniony przez Sejm. – Chcę państwu pogratulować przede wszystkim tego, że zwyciężyliście państwo w procesie politycznym. Nie mieliśmy takiej sytuacji od 1989 roku. Przy wspaniałej, wielkiej frekwencji (…) padło rozstrzygnięcie wyborcze, które dało zwycięstwo jednemu ugrupowaniu, ale proces polityczny wynikający z wyborów w istocie dziś zakończył się zwycięstwem innej części sceny politycznej – wskazał Andrzej Duda.
Jak podkreślił prezydent, jest to duże osiągnięcie koalicyjnych ugrupowań. – Gratuluję determinacji i zdecydowania, by walczyć w wyborach, osiągnąć jak najlepszy wynik, a przede wszystkim wziąć w swoje ręce odpowiedzialność za polskie sprawy. Od dzisiaj tę odpowiedzialność za polskie sprawy dzierżymy wspólnie – zaakcentował.
10:04 Prezydent: chcę porozmawiać z każdym nowym ministrem o tym, jak to poukładać, żeby sprawy RP były realizowane jak najlepiej
– Będę chciał oczywiście z każdym z państwa ministrów, zwłaszcza tych, z którymi zakładam, że współpraca będzie najbliższa, najbardziej zacieśniona, de facto codzienna, odrębnie na te tematy spokojnie porozmawiać, jak to poukładać tak, żeby sprawy Rzeczypospolitej rzeczywiście były realizowane jak najlepiej, żeby konstytucyjna zasada współdziałania faktycznie wybrzmiała z pożytkiem dla Rzeczypospolitej i jej obywateli – podkreślił prezydent, zwracając się do nowej Rady Ministrów.
10:29 Premier Tusk: z radością przyjąłem gotowość do pełnej współpracy ze strony prezydenta
Podczas wystąpienia Donald Tusk przypomniał między innymi o wydarzeniach z 13 grudnia 1981 roku. – Sprawa wydała się beznadziejna, w jakimś sensie była wtedy beznadziejna. Ale od tamtego czasu do dziś włącznie wiem i będę wiedział do końca życia, że kiedy chodzi o ojczyznę, o wolność każdej i każdego z nas, o prawa człowieka, to Polki i Polacy nigdy nie kapitulują, nigdy się nie poddają. Nawet jeśli komuś się wydaje, że sprawa jest beznadziejna. W jakimś sensie ta wiara obywatelska pokazała swoją siłę też 15 października – podkreślił.
Tusk zaznaczył także, że „z niezwykłą radością przyjął gotowość do pełnej współpracy ze strony pana prezydenta”. – Każdy, bez wyjątku, kto chce działać zgodnie ze słowami przysięgi, jaką dzisiaj składaliśmy, będzie naszym sojusznikiem, niezależnie od tego, skąd przychodzi, jaką funkcję sprawuje. Nie ma dla nas ważniejszej sprawy niż dobro ojczyzny i pomyślność naszych obywateli. To nasze obywatelskie wyznanie wiary, to będzie motto, które każdej pani i każdemu panu ministrowi będzie przyświecało. To motto jest dla nas wielkim zobowiązaniem – podkreślił.
PAP/raf