Nowa forma wsparcia dla osób z niepełnosprawnością stanie się faktem 1 stycznia 2024 roku – przepisy wprowadzające świadczenie wspierające, które będzie przyznawane i wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przynoszą zmiany w systemie pomocy dla tej grupy społecznej.
Aby skorzystać z nowego świadczenia, osoba z niepełnosprawnością musi najpierw uzyskać decyzję od wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, która określi poziom potrzeby wsparcia. Wniosek o wspomnianą decyzję będzie można składać do Wojewódzkiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności od 1 stycznia, a dopiero po jej uzyskaniu możliwe będzie złożenie wniosku o wypłatę świadczenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
– Świadczenie wspierające będzie wynosić od 40 proc. do 250 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej. Obecnie jej kwota to 1588 złotych i 44 grosze, co oznacza jej wzrost o od około 635 do blisko 3495 złotych, zależnie od poziomu potrzeby wsparcia. To, kiedy będzie można złożyć wniosek o świadczenie wspierające do ZUS, będzie zależało od liczby punktów w decyzji Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności oraz od tego, czy opiekunowi osoby z niepełnosprawnością przysługuje inne świadczenie – podkreśla Krzysztof Cieszyński, pomorski rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
OD KIEDY?
Harmonogram, zgodnie z którym świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnością, wygląda następująco:
- osoby, które mają od 87 do 100 punktów, mogą ubiegać się o świadczenie od 2024 roku;
- osoby, które mają od 78 do 86 punktów, mogą zrobić to od 2025 roku;
- osoby, które mają od 70 do 77 punktów, będą mogły zwrócić się o pomoc od 2026 roku.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje też, że „osoby, które mają co najmniej 70 punktów, będą mogły uzyskać świadczenie wspierające od 2024 roku pod warunkiem, że po 31 grudnia 2023 roku opiekunom tych osób będzie przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna, wypłacanego przez organ gminy.”
WNIOSKI PRZEZ INTERNET
Aby osoba z niepełnosprawnością mogła ubiegać się o wydanie decyzji Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, musi mieć status potwierdzony orzeczeniem o niepełnosprawności i jej stopniu. Ustalenie poziomu potrzeby wsparcia będzie polegało na ocenie niezbędnego zakresu wsparcia dla danej osoby w celu zapewnienia zwiększenia albo utrzymania jej niezależności.
– Wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wypłatę świadczenia wspierającego będzie można złożyć tylko drogą elektroniczną, na przykład poprzez platformę usług elektronicznych PUE-ZUS, portal Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, a także przez bankowość elektroniczną. Ważne jest, że jeżeli osoba z niepełnosprawnością złoży go przez bank albo portal Empatia, ale nie ma jeszcze swojego profilu na PUE-ZUS, zakład założy jej go automatycznie; zrobi to na podstawie danych, które podała we wniosku – przypomina Cieszyński.
PEŁNOMOCNIK
Wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł być złożony także przez pełnomocnika. Nie trzeba będzie do niego dołączać wcześniej wydanej decyzji o poziomie potrzeby wsparcia, którą wyda Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Wszystkie dane, które znajdują się w tej decyzji, będą dostępne w ZUS.
– Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał świadczenie wspierające wyłącznie na rachunek bankowy w Polsce, który osoba z niepełnosprawnością wskaże we wniosku. Będzie ono wpływało na konto łącznie z innymi formami wsparcia, na przykład rentą socjalną czy świadczeniem uzupełniającym dla osób niesamodzielnych. Przysługuje ono bez względu na dochód, jest zwolnione z podatku dochodowego i niepodlegające zajęciu przez komornika – dodaje Cieszyński.
Bartosz Stracewski/aKa