Wydanie decyzji o potrzebie wsparcia, nie oznacza automatycznej utraty świadczenia pielęgnacyjnego przez rodzica lub opiekuna osoby z niepełnosprawnością. W Radiu Gdańsk o procedurach związanych z uzyskaniem świadczenia wspierającego, mówił mec. dr Michał Urban z Kancelarii Urban Legal w Gdyni.
W rozmowie z Joanną Matuszewską tłumaczył, że aby wystąpić o świadczenie, najpierw trzeba uzyskać decyzję Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, który oceni potrzebę i poziom należnego wsparcia.
– Od decyzji tej zależy jakiej wysokości środki otrzyma dana osoba. Uzyskanie decyzji Wojewódzkiego Zespołu nie oznacza automatycznej utraty świadczenia pielęgnacyjnego. Rodzic lub opiekun może porównać wysokość obu świadczeń i zdecydować się przy którym pozostaje – tłumaczył mecenas.
Dodał, że aby uzyskać świadczenie wspierające osoba z niepełnosprawnością musi mieć ukończone 18 lat. Oprócz decyzji o potrzebie wsparcia powinna złożyć wniosek o przyznanie i wypłatę świadczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
– W takiej sytuacji opiekun będzie miał zawieszoną wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego do czasu wydania decyzji przez ZUS. Jeśli decyzja będzie pozytywna i świadczenie wspierające przyznane, dopiero wtedy automatycznie rodzic straci prawo do wypłacanego dotąd świadczenia pielęgnacyjnego.