Święto polskiej kinematografii trwa w najlepsze. Organizatorzy z pomocą wolontariuszy zadbali o doskonałą organizację. We wtorek seanse rozpoczęły się już o godzinie 9:00. Przez cały dzień poziom wyświetlanych projekcji był naprawdę wysoki.
Już o godz. 10:00 wypatrzyliśmy pierwsze gwiazdy. Nasza reporterka spotkała Andrzeja Chyrę, idącego na konferencję prasową filmu Obietnica. Na terenie festiwalowego miasteczka można było także zobaczyć Sonię Bohosiewicz, Olgierda Łukasiewicza, Agatę Passent, Wojciecha Kuczoka, Macieja i Jerzego Stuhrów, Dorotę Stalińską, Małgorzatę Potocką, Zbigniewa i Monikę Zamachowskich i Elizę Rycembel. Autografy fanom chętnie rozdawali Daniel Olbrychski i Jerzy Hoffman.
Na ekranach wyświetlano biorące udział w Konkursie Głównym – Pod Mocnym Aniołem, Obietnicę oraz premierowo Obywatela w reżyserii Jerzego Stuhra. Ostatni film wśród widzów cieszył się największym powodzeniem. Wciąż jeszcze można rezerwować wejściówki na kolejne seanse konkursowych filmów, ale trzeba się spieszyć.
Nie było jednak problemu z wejściem na seanse filmów Jack Strong i Pod Mocnym Aniołem. Widzowie, którzy nie obejrzeli jeszcze tych produkcji mają szansę nadrobić zaległości. W repertuarze znalazła się też Imigrantka w reżyserii Jamesa Greya. Cykl „Skarby kina przedwojennego” otworzyła projekcja Jadzi Mieczysława Krawicza.
Widzowie nadal mogą oddawać głosy na filmy biorące udział w plebiscycie Inne spojrzenie. Zwycięski obraz otrzyma Nagrodę Publiczności. Karty do głosowania można dostać przed każdym seansem od wolontariuszy. Wypełnione wrzuca się do urn znajdujących się przed salami kinowymi.
39. Festiwal Filmów Fabularnych to także wydarzenia specjalne i spotkania z artystami. O godzinie 17:00 można było spotkać się z Martą Sztokfisz, autorką książki Jerzy Hoffman. Gorące serce. Autorka przeprowadziła prawie 300 rozmów z twórcami świata kultury i sztuki. Tym razem opowiada o życiu wielokrotnie nagradzanego reżysera, który przeszedł do historii kina realizacją Trylogii Henryka Sienkiewicza.
Dzień drugi 39. Festiwalu Filmowego zamknie Gala Wręczenia Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Przyznawane od 2008 roku nagrody to wyróżnienia za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu polskiej twórczości filmowej. Po raz siódmy nagrodzeni zostaną najlepsi w kategoriach: plakat filmowy, kino, edukacja młodego widza i krajowe wydarzenie filmowe. W skład jedenastoosobowego jury wchodzą m.in. były dyrektor gdyńskiego festiwalu Michał Chaciński, krytyk filmowy dr Rafał Marszałek, filmoznawczyni i wykładowczyni dr Anna Wróblewska oraz wiceprzewodniczący Rady Polskiej Federacji DKF Maciej Gil.
Święto polskiej kinematografii trwa w najlepsze. Organizatorzy z pomocą wolontariuszy zadbali o doskonała organizację. Seanse rozpoczęły się już o godzinie 9:00, a pierwsi widzowie zaczęli pojawiać się już pół godziny przed projekcjami.
Po godzinie 10:00 wypatrzyliśmy pierwsze gwiazdy. Nasza reporterka spotkała idącego na konferencję prasową filmu Obietnica – Andrzeja Chyrę. Na terenie festiwalowego miasteczka można było także spotkać Sonię Bohosiewicz, Olgierda Łukasiewicza, Agatę Passent, Wojciecha Kuczoka, Macieja i Jerzego Stuhrów, Dorotę Stalińską, Małgorzatę Potocką, Zbigniewa i Monikę Zamachowskich i Elizę Recymbel. Autografy rozdawali Daniel Olbrychski i Jerzy Hoffman.
Na ekranach wyświetlano biorące udział w Konkursie Głównym – Pod mocnym aniołem, Obietnicę oraz – premierowo –Obywatela w reżyserii Jerzego Stuhra. Ostatni z nich cieszy się największym powodzeniem. Wciąż jeszcze można rezerwować wejściówki na kolejne seanse konkursowych filmów. Jednak trzeba się śpieszyć. Nie ma jednak problemu z wejściem na seanse filmów Jack Strong i Pod Mocnym Aniołem. Widzowie, którzy nie obejrzeli jeszcze tych produkcji mają szansę nadrobić zaległości. W repertuarze znajdzie się też Imigrantka w reżyserii Jamesa Greya. Cykl Skarby kina przedwojennego otworzyła projekcja Jadzi Mieczysława Krawicza.
Widzowie mogą oddawać głosy na filmy biorące udział w sekcji Inne spojrzenie. Zwycięski obraz otrzyma Nagrodę Publiczności. Karty do głosowania można odbierać przed każdym seansem od wolontariuszy. Wypełnione, po każdej projekcji, można wrzucać do urn znajdujących się przed salami kinowymi.
39. Festiwal Filmów Fabularnych to także wydarzenia specjalne i spotkania z artystami. O godzinie 17:00 można było spotkać się z Martą Sztokfisz autorką książki Jerzy Hoffman. Gorące serce. Autorka przeprowadziła prawie 300 rozmów z twórcami świata kultury i sztuki. Tym razem opowiada o życiu wielokrotnie nagradzanego reżysera, który przeszedł do historii kina realizacją Trylogii Henryka Sienkiewicza.
Dzień drugi 39. Festiwalu Filmowego zamyka Gala Wręczenia Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Przyznawane od 2008 roku nagrody to wyróżnienie za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu polskiej twórczości filmowej. Już po raz siódmy nagrodzeni zostaną najlepsi w takich kategoriach jak: plakat filmowy, kino, edukacja młodego widza i krajowe wydarzenie filmowe. W skład jedenastoosobowego jury weszli m.in. były dyrektor FFG – Michał Chaciński, krytyk filmowy – dr Rafał Marszałek, filmoznawczyni i wykładowczyni – dr Anna Wróblewska oraz wiceprzewodniczący Rady Polskiej Federacji DKF Maciej Gil.