Gośćmi Joanny Matuszewskiej w audycji „Bądź Zdrów” byli dr n.med. Magdalena Łasińska-Kowara, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, przewodnicząca Sekcji Prehabilitacji i Medycyny Okołooperacyjnej Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych, oraz dr n. med. Paweł Kabata, specjalista chirurgii onkologicznej i ogólnej oraz zarządzania badaniami klinicznymi i żywienia klinicznego z Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku.
Czym jest prehabilitacja i czy ma coś wspólnego z rehabilitacją?
– Odnosimy to słowo do tych samych działań, które rehabilitacja określa w okresie pooperacyjnym, w czasie, kiedy operacja jeszcze się nie odbyła, czyli w okresie od kwalifikacji do zabiegu operacyjnego albo innego leczenia inwazyjnego do momentu rozpoczęcia właściwej fazy leczenia – wyjaśniła dr Łasińska-Kowara.
Prowadząca zapytała jeszcze, czym jest leczenie inne inwazyjne.
– Jako procedury inwazyjne większość z nas rozumie operacje, natomiast jest cały szereg innego rodzaju sposobów leczenia, na przykład w onkologii, i tutaj onkologia jest dla prehabilitacji jednym z wiodących kierunków, jak choćby przygotowanie pacjenta do chemioterapii. Wydaje się, że to tylko podłączenie kroplówki z chemioterapeutykiem, ale ponieważ jest to ciężkie leczenie z punktu widzenia organizmu człowieka, to do każdego ciężkiego leczenia należy się w jakiś sposób przygotować. Oczywiście inaczej będziemy przygotowywać się do operacji, czy to na otwartym sercu, czy ortopedycznej, a inaczej do chemioterapii. Generalnie im lepiej człowiek jest przygotowany, tym lepszy jest przebieg po takim leczeniu – dodał dr Kabata.
Joanna Matuszewska dopytała, czy prehabilitacji powinni być poddawani wszyscy pacjenci, również tacy, którzy czekają na, przykładowo, operację usunięcia pęcherzyka żółciowego?
– To zależy od wyjściowego stanu pacjenta. Bardzo ważnym elementem, który będzie wpływał na czas zdrowienia, jest tak zwana rezerwa fizjologiczna. To zapas sił w postaci rezerwy energetycznej, zapasów białka, masy mięśniowej. To niezwykle ważne dlatego, że każdy stres wywołuje utratę masy mięśniowej. Mamy to też w przypadku pęcherzyka żółciowego, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że jest to zabieg w nadbrzuszu, zatem w miejscu, gdzie będzie znacząco wpływał znacząco na proces oddychania, ograniczał je. Czynność układu oddechowego jest bardzo ważna w okresie zdrowienia, jako że musimy do tkanek po prostu dostarczyć tlen. A zatem osoby z wielochorobowością, zwłaszcza obciążone chorobami układu oddechowego, powinny się do cholecystektomii przygotować – odpowiedziała dr Łasińska-Kowara.
Posłuchaj całej audycji:
kł