Politechnika Gdańska, jako jedna z nielicznych uczelni w Polsce, otworzyła własne laboratorium sieci i usług 5G. Na uczelni będą badane możliwości telefonii, która teoretycznie pozwala na sto razy szybszą transmisję danych od stosowanej obecnie i podłączenie nawet miliona abonentów na jeden kilometr kwadratowy miasta.
Niebywale szybka i realizowana z niewielkim opóźnieniem transmisja daje ogromne możliwości i mówi się, że zrewolucjonizuje bardziej nasze życie niż Internet. Futuryści kreślą wizje samochodów „rozmawiających” między sobą, korzystania z rozszerzonej rzeczywistości przez przechodniów, transmisji wideo bez ograniczeń jakościowych obrazu i wielu innych. Przykłady badań i zastosowań podaje doktor Krzysztof Gierłowski z Katedry Teleinformatyki w rozmowie z Włodzimierzem Raszkiewiczem.
– Interesują nas takie zastosowania, jak rzeczywistość wirtualna rozszerzona, rozmowy telekonferencyjne, możliwości transmisji filmów i imprez sportowych. Badania, które nas interesują, dotyczą również tak zwanego rdzenia sieci 5G, mechanizmów, które pozwalają danym znaleźć się we właściwym miejscu – tłumaczy.
Posłuchaj rozmowy:
Laboratorium ma służyć nie tylko naukowcom, ale też start-upom i firmom, które będą chciały przetestować przemysłowe sieci 5G budowane w ich przedsiębiorstwach.
Uruchomienie sieci 5G na Politechnice Gdańskiej jest efektem zakończonego projektu „Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem: PL-5G”, który realizowany był w konsorcjum i z Politechniką Warszawską (lider projektu), AGH, Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym, Politechniką Wrocławską, oraz Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN – Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Głównym celem projektu było zbudowanie centralnej krajowej infrastruktury dla prowadzenia praktycznych badań dotyczących sieci i usług 5G.
Włodzimierz Raszkiewicz/MarWer