W Elektrociepłowni Gdynia otwarto kotłownię rezerwowo-szczytową nr 2, która zastąpiła największy kocioł węglowy. Jak zaznaczają urzędnicy, dekarbonizacja i zmiana źródeł ciepła na paliwa niskoemisyjne ma korzystnie wpływać na środowisko i ma podnosić jakość życia mieszkańców.
Właśnie otwarto kotłownię rezerwowo-szczytową nr 2, która zastąpiła największy ciepłowniczy kocioł węglowy. W uroczystości wzięli udział m.in.: Dariusz Marzec – prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Aleksandra Kosiorek – prezydent Gdyni, Grzegorz Krystek – prezes zarządu PGE Energia Ciepła S.A. i Ewa Barszcz – dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku.
Inwestycja, jak podkreślano, związana jest z troską o środowisko i ma redukować emisję do atmosfery szkodliwych substancji.
– Dekarbonizacja jest kluczowa dla jakości życia w Gdyni. Według założeń ta inwestycja sprawi to, co uzyskalibyśmy zatrzymując na 20 dni cały transport drogowy w naszym mieście. To jest ogromny wpływ na jakość powietrza w Gdyni. Natomiast proces musi toczyć się dalej. Razem z prezesami spółek energetycznych otworzyliśmy drogę do współpracy, żeby takie inicjatywy, jak zmniejszanie emisyjności, być może nawet zeroemisyjność, w przyszłości móc podejmować dla dobra Gdyni – mówiła prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek.
„DEKARBONIZACJA TRWA OD LAT”
Projekt rozpoczęto w 2016 r., wtedy zrealizowano ,,Etap 0”, czyli stworzono kotłownię rezerwowo-szczytową nr. 1, dzięki której zrezygnowano z mazutu jako źródła paliwa i zwiększono potencjał o 60 megawatów.
W 2024 r. w ramach ,,Etapu 1”, uruchomiono kocioł parowy K10, a 16 maja br. udało się otworzyć kotłownię rezerwowo-szczytowa nr 2. Nowa kotłownia zastąpiła największy ciepłowniczy kocioł węglowy, który funkcjonował od lat siedemdziesiątych i w sumie przepracował blisko 100 tys. godzin. Inwestycja ma zmniejszyć roczne zużycie węgla o 20 tys. ton.
– Zapewniliśmy redukcję emisji wynikającą ze zmiany paliwa z węgla początkowo na lekki olej opałowy, a później na gaz. Zmieniamy źródła zasilania Gdyni w ciepło, redukujemy emisyjność tych źródeł. To jest symbol tego, jak zmienia się polska energetyka. Staramy się, aby była coraz bardziej zeroemisyjna, niskoemisyjna, żebyśmy wszyscy oddychali czystym powietrzem – mówi Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
KOCIOŁ ZA 40 MLN ZŁ
Pierwszy etap inwestycji ma spowodować obniżenie emisji: tlenków siarki o 88 proc., tlenków azotu o 67 proc., pyłów o 90 proc. Drugi etap ma zapewnić większą redukcję emisji poprzez uruchomienie agregatów kogeneracyjnych (gazowych), a także doprowadzenie gazu za pomocą gazociągu, co ma nastąpić do 2026 r. Docelowo inwestycje mają umożliwić całkowite przejście na paliwo gazowe.
W ramach ,,Etapu 3″ ma zostać uruchomiony kocioł biomasowy. Jak informuje miasto, obecnie trwają przygotowania do optymalnego wdrożenia inwestycji. Koszt projektu wynosi 40 mln zł.
Całkowity plan dekarbonizacji gdyńskiej elektrociepłowni zakłada, że do 2030 r. 100 proc. produkowanego ciepła będzie pochodziło z paliw innych niż węglowe, a do 2050 r. elektrociepłownia w Gdyni stanie się zeroemisyjna.
oprac. puch