Zakończono remont kolejnej kamienicy na Dolnym Mieście w Gdańsku. Koszt modernizacji wyniósł ponad 5 milionów złotych. Niebawem do budynku wprowadzą się cztery gdańskie rodziny.
Dawny blask odzyskała, a przy okazji nowoczesną funkcjonalność zyskała kamienica przy ul. Toruńskiej 25 w Gdańsku. To już kolejny taki obiekt, który w tej części miasta przeszedł gruntowną metamorfozę.
– W kamienicach przywracamy elementy historyczne, a jednocześnie tworzymy nowoczesne miejsca do życia. Są to nowoczesne mieszkania, ale z historycznymi elementami. Zachowały się zabytkowe drzwi, które zostały z pietyzmem odrestaurowane. No i te przepiękne, secesyjne piece, które naprawdę są niesamowitym zabytkiem zdobiącym mieszkania. Nowoczesność natomiast odnosi się do kwestii technicznych, mieszkania są w pełni nowoczesne pod względem zasilania, we wszystkich mieszkaniach mamy BMS (system zarządzania budynkiem – przyp. red.), oczywiście przeprowadzono też pełną termomodernizację – mówi prezes Gdańskich Nieruchomości Ziemowit Borowczak.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zwraca z kolei uwagę na to, że wyremontowane kamienice są energooszczędne.
– Te kamienice były nowoczesne wtedy, kiedy powstawały. Dzisiaj wymogi oraz potrzeby mieszkańców są zupełnie inne. Przykładowo dziś, w XXI wieku, w każdym mieszkaniu oczywistością są węzły sanitarne. A przed 100 czy 200 laty ich po prostu nie było. Mówiąc o rewitalizacji, mamy też na myśli m.in. wymianę okien, remont dachów i to wszystko, co powoduje, że kamienice są energooszczędne. I tutaj jest super nowość w postaci fotowoltaiki – powiedziała prezydent Gdańska.
KOLEJNE BUDYNKI JUŻ NIEMAL GOTOWE
Sama rewitalizacja Dolnego Miasta już niedługo wkroczy w kolejną fazę. Urzędnicy informują, że jeszcze w tym roku zakończą się prace na ulicach Chłodnej, Sempołowskiej i Królikarni.
– W bieżącym etapie właściwie zakończyliśmy wszystkie prace. Cały czas toczą się działania społeczne. Natomiast od roku przygotowujemy się do kolejnego etapu rewitalizacji, w tym też do realizacji zadań na Dolnym Mieście. Przygotowaliśmy gminny program rewitalizacji na lata kolejne, który jest podstawą do tego, żeby działania rewitalizacyjne prowadzić i do tego, żeby się ubiegać o środki unijne – wyjaśniała Ewa Pielak z Biura Rozwoju Gdańska.
Część inwestycji realizuje prywatny inwestor w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Konsorcjum na odnowienie istniejącej zabudowy, terenów zielonych oraz wzniesienie kilkunastu nowych budynków na obszarze 11 hektarów Dolnego Miasta ma czas do 2027 roku.
Rewitalizacja tej części Gdańska pochłonie niemal 27 milionów, z czego 20 milionów pochodzi z unijnych funduszy.
Oskar Bąk/raf