Trójmiejskie uczelnie prowadzą rekrutację na studia. Uniwersytet Gdański w przyszłym roku akademickim będzie kształcił na 96 kierunkach, a Politechnika Gdańska – na 37. Uczniowie kończący szkołę średnią mogą też aplikować na studia na Uniwersytecie Morskim w Gdyni oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Na Uniwersytecie Gdańskim od 3 czerwca trwa rekrutacja na 96 kierunków na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich.
– Na przyszłych studentów czeka około 9 tysięcy miejsc na studiach stacjonarnych i 2,6 tysiąca miejsc na studiach niestacjonarnych – podała Magdalena Nieczuja-Goniszewska, rzeczniczka uczelni.
Na UG w tym roku pojawią się dwa nowe kierunki. Na Wydziale Nauk Społecznych będą to prowadzone w języku angielskim global studies. Absolwenci tego kierunku zostaną przygotowani do pracy zarówno w służbach dyplomatycznych i konsularnych państwa, jak i w firmach, instytucjach i organizacjach zajmujących się szeroko rozumianą paradyplomacją.
NOWOŚĆ DLA MIŁOŚNIKÓW GIER
Z kolei na Wydziale Historycznym UG zostanie uruchomiony kierunek projektowanie gier historycznych. Studiujące na nim osoby zyskają zarówno wiedzę z zakresu historii Polski i świata, jak i praktyczne umiejętności z projektowania narracji interaktywnej, tworzenia mechaniki gier czy pisania kreatywnego i technicznego.
Na uczelni zostaną również uruchomione nowe specjalności, takie jak język angielski z językiem włoskim w zakresie komunikacji i tłumaczeń czy język angielski z językiem polskim dla obcokrajowców.
Rzeczniczka Uniwersytetu Gdańskiego przypomniała, że w zeszłym roku podczas zapisów na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie na gdańskiej uczelni najpopularniejszym kierunkiem była psychologia, którą wybrało ponad 2,2 tys. kandydatów. Zaraz po niej największym zainteresowaniem cieszyły się: prawo i zarządzanie (po ponad 1,4 tys. chętnych), ekonomia (ponad 1,3 tys. chętnych), filologia angielska oraz międzynarodowe stosunki gospodarcze (odpowiednio 1,1 tys. oraz 1 tys. chętnych). Najwięcej osób na jedno miejsce ubiegało się zaś o przyjęcie na: japonistykę (ponad 21 osób), dziennikarstwo i komunikację społeczną (15,94 osób), skandynawistykę (norweska lub szwedzka ścieżka językowa – 15,5 osób), kryminologię (15,4 osób) oraz psychologię (12,3 osób).
POLITECHNIKA TEŻ Z NOWYM KIERUNKIEM
Na Politechnice Gdańskiej na studia stacjonarne pierwszego stopnia można aplikować do 14 lipca. – Na kandydatów czeka około pięciu tysięcy miejsc na 37 kierunkach na ośmiu wydziałach, w tym informatyka, zielone technologie, budownictwo czy ekonomia, a także nowy kierunek technologie przemysłu 5.0 – podał Maciej Dzwonnik, rzecznik uczelni. Nowy kierunek będzie współprowadzony przez Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej (WFTIMS) oraz Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (WETI), a studia na nim będą miały charakter interdyscyplinarny, kształcąc specjalistów o pogłębionej wiedzy dotyczącej optymalizacji działań i interakcji z maszynami, potrafiących projektować i nadzorować fizyczne i wirtualne sfery sterowania procesami technologicznymi.
W zeszłym roku najpopularniejszym kierunkiem była informatyka, na którą aplikowało ponad 1,9 tys. kandydatów, a na kolejnych miejscach znalazły się: automatyka (1573 kandydatów), budownictwo (1475 kandydatów) oraz automatyka, roboty i system sterowania (1397 kandydatów).
PRZYSZŁOŚĆ: ZDROWIE
Gdański Uniwersytet Medyczny prowadzi kształcenie na 20 kierunkach i 4 kierunkach międzyuczelnianych (we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim realizowane są biotechnologia, fizyka medyczna i logopedia, a we współpracy z Politechniką Gdańską – inżynieria mechaniczno-medyczna).
– Łącznie na studiach stacjonarnych jest to prawie półtora tysiąca miejsc, a na niestacjonarnych 315 miejsc – przekazała dr Joanna Śliwińska, rzeczniczka uczelni. Podała też, że limit miejsc na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym w przyszłym roku akademickim reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia.
Rekrutacja rozpoczęła się 13 maja na wszystkich kierunkach studiów jednolitych magisterskich oraz studiach pierwszego i drugiego stopnia prowadzonych w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Uczelnia w tym roku nie uruchomi nowych kierunków. Uruchomione zostaną natomiast studia podyplomowe: MBA w badaniach klinicznych, innowacja na rynku technologii medycznych – projektowanie, zarządzanie i komercjalizacja oraz kosmetologia z elementami trychologii.
NAJWIĘCEJ ZWYCIĘZCÓW W HISTORII
Rzeczniczka uczelni podała, że w zeszłym roku dokumenty aplikacyjne złożyło ponad 12,5 tys. kandydatów w dwóch turach rekrutacji, z których ponad 1,6 tys. przyjęto na pierwszy rok studiów.
– Odnotowaliśmy najwyższą w historii liczbę niemal 80 laureatów i finalistów olimpiad i konkursów przedmiotowych, którzy zadeklarowali chęć studiowania na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym – podała.
Najwięcej osób na jedno miejsce ubiegało się o przyjęcie na kierunek lekarsko-dentystyczny (ponad 33 osoby) oraz na kierunek lekarski (ponad 14 osób). Rzeczniczka podała, że uczelnia odnotowała wzrost liczby złożonych aplikacji na kierunkach położnictwo (5 osób na miejsce), pielęgniarstwo (4,4 osoby) i dietetyka (ponad 7 osób).
UM „STALE POSZERZA OFERTĘ”
Uniwersytet Morski w Gdyni w przyszłym roku akademickim na studia stacjonarne pierwszego i drugiego stopnia planuje przyjąć 1888 studentów, a na studia niestacjonarne – 831.
– Rekrutacja podstawowa na studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego i drugiego stopnia rozpoczęła się 6 maja i potrwa do 15 lipca. Lista osób przyjętych zostanie ogłoszona 27 lipca – podała dr Zuzanna Kwiecińska-Szwedek, rzeczniczka uczelni. Wyjaśniła też, że w przypadku niewyczerpania limitu miejsc przewidziano dwie tury rekrutacji uzupełniającej.
– Oprócz prowadzenia naborów na kierunki, które niezmiennie od lat cieszą się powodzeniem przyszłych absolwentów uczelni, takich jak: elektrotechnika, elektronika i telekomunikacja, informatyka na Wydziale Elektrycznym; mechanika i budowa maszyn na Wydziale Mechanicznym; nawigacja, transport na Wydziale Nawigacyjnym; zarządzanie na Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości, Uniwersytet Morski w Gdyni odpowiada na aktualne zapotrzebowanie rynku pracy i stale poszerza ofertę kształcenia na wszystkich czterech wydziałach – podkreśliła.
WIĘCEJ PO ANGIELSKU
Rzeczniczka dodała, że w kolejnym roku akademickim (2025/2026) uczelnia przymierza się do wprowadzenia wybranych kierunków w języku angielskim.
– Z obecnie prowadzonych na uczelni kierunków w języku angielskim jest to navigation oraz specjalność mechanical engineering – ship propulsion plant and offshore construction operation na kierunku mechanika i budowa maszyn – przekazała.
W zeszłym roku najwięcej chętnych składało aplikacje na informatykę, transport i zarządzanie.
NA ASP REKRUTACJA CZĘŚCIOWO ZAKOŃCZONA
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku w przyszłym roku akademickim na studia stacjonarne zamierza przyjąć 265 osób i 44 osoby na studia niestacjonarne. Uczelnia prowadzi rekrutację na dziewięć kierunków. Studia pierwszego i drugiego stopnia są prowadzone na kierunkach: architektura wnętrz, architektura przestrzeni kulturowych, intermedia i wzornictwo.
Anna Tanaev, kierownik biura promocji uczelni, podała, że postępowanie rekrutacyjne na studia stacjonarne zostało zakończone 1 lipca, a postępowanie na studia niestacjonarne potrwa do 8 września.
W zeszłym roku największym zainteresowaniem cieszyły się grafika, malarstwo i wzornictwo.
PAP/MarWer