W audycji „Wielokulturowe Pomorze” przeniesiemy się na Żuławy, a konkretnie do Nowego Dworu Gdańskiego, gdzie w sobotę, 28 września, odbędzie się już po raz dziewiąty Dzień Osadnika.
Tematem przewodnim Dnia Osadnika będzie kuchnia. To niezwykle ciekawy temat, ponieważ ile rodzin na Żuławach, tyle sposobów wykonania często podobnych potraw. Kobiety przywoziły tę wiedzę i te tradycje z rodzinnych domów, tak więc powojenna kuchnia żuławskich osadników to tygiel potraw z różnych stron Polski. Było biednie, lecz każda gospodyni miała swoje tajniki, by w tych trudnych powojennych czasach nakarmić rodzinę skromnie, ale smacznie. Właśnie te „tajniki” – przepisy mam, babć, prababć przekazywane z pokolenia na pokolenie, zapisywane na kartkach, w pożółkłych zeszytach, będzie można również zdobyć podczas żuławskiego świętowania.
DZIEŃ OSADNIKA – INSCENIZACJE, PAMIĄTKOWE ZDJĘCIE I ŻUŁAWSKA KUCHNIA
Program XI Dnia Osadnika:
11:30-12:00 – Inscenizacja przybycia na Żuławy powojennych osadników w wykonaniu Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” (Stacja Żuławskiej Kolei Dojazdowej, ul. Dworcowa 29).
12:00-12:30 – Przemarsz osadników żuławskich z udziałem mieszkańców przebranych w stroje z epoki i Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” Zatrzymanie się i złożenie kwiatów pod pomnikiem żuławskich osadników przy ul. Dworcowej (przemarsz ulicami Dworcową, Obrońców Westerplatte, Sikorskiego, Wejhera i Kopernika do Żuławskiego Parku Historycznego).
Od godz. 12:30 do 15:00 – miejsce: teren przy Żuławskim Parku Historycznym
– Pamiątkowe zdjęcie grupowe uczestników XI Dnia Osadnika
– Kuchenne wspomnienia z czasów powojennych wraz z degustacją potraw przygotowanych przez Żuławskie Gospodynie.
– Opowieść o tym jak dawniej jedzono – Aleksandra Kucharska
– Wspólna zabawa przy akompaniamencie Kapeli Osadniczej.
Organizatorem imprezy są: Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klub Nowodworski, Żuławski Park Historyczny.
Posłuchaj audycji:
Andrzej Urbański/mp