Film „Utrata równowagi” w reżyserii Korka Bojanowskiego zdobył Złotego Klakiera Radia Gdańsk. Był oklaskiwany przez 17 minut i 21 sekund po projekcji w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Na Młodej Gali 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nagrodę wręczyli reżyserowi redaktor naczelny Radia Gdańsk Krzysztof Lodziński oraz sekretarz programu Beata Gwoździewicz.
– Dziękuję bardzo. To jest mój pierwszy festiwal, na którym jestem. Przyjechałem w poniedziałek, a we wtorek znajomy zatrzymał mnie na przejściu przez jezdnię i powiedział, chociaż nie widział jeszcze filmu, że czuje, że panuje dobra aura. Chciałem podziękować za tę aurę na festiwalu, bo ona mi się udzieliła. To był wspaniały czas, dziękuję za wsparcie widzów, za wszystkie miłe słowa, czy to po premierze, czy po innych pokazach – powiedział nagrodzony Złotym Klakierem reżyser Korek Bojanowski.
Przed wręczeniem nagrody do zebranych przemówili przedstawiciele rozgłośni, wskazując, że przyznawanie Złotego Klakiera zostało wznowione po przerwie, a nagroda jest cenna dla twórców i widzów, bo jest nagrodą publiczności.
– Złoty Klakier to szczególna nagroda, przyznawana przez Radio Gdańsk, ale tak naprawdę o tym, kto otrzyma tę nagrodę, decydujecie państwo – podkreślił Krzysztof Lodziński.
– Starsi dziennikarze Radia Gdańsk wymyślili tę nagrodę, a młodsi stwierdzili, że ona powinna wrócić w dobre ręce. Publiczność zdecydowała w tym roku, że nagroda trafi do reżysera filmu, który był oklaskiwany 17 minut i 21 sekund. Temu filmowi to się należy i nam dziennikarzom też. Zastanawiałam się, co państwu powiedzieć, ale na festiwalu scenariusz moich słów napisał się sam. „Utrata równowagi” – obyśmy nigdy w świecie filmowym i dziennikarskim nie tracili tej równowagi – mówiła Beata Gwoździewicz.
OGLĄDAJ TRANSMISJĘ
Sytuacja w wyścigu po „Złotego Klakiera” zmieniła się w ostatniej chwili. Jeszcze godzinę przed rozpoczęciem gali zwycięskim filmem był „Kulej. Dwie strony medalu” Xawerego Żuławskiego.
– Na razie rekordzistą oklaskowym jest film „Kulej. Dwie strony medalu”. Oklaski trwały 8 minut i 45 sekund. Dziś wieczorem będzie można jeszcze zobaczyć „Minghun” Jana P. Matuszyńskiego. Publiczność festiwalowa rządzi się swoimi prawami, także wszystko jest jeszcze możliwe. Wynik jest, dosłownie, w rękach tych osób, które zasiądą na widowni – przypominała prezenterka Radia Gdańsk Magda Manasterska przed galą o godzinie 17:00.
Przed godziną 19:00 okazało się, że film „Kulej. Dwie strony medalu”, został zdetronizowany przez obraz „Utrata równowagi”. Po projekcji widzowie oklaskiwali film przez 17 minut i 21 sekund. To rekord tegorocznego festiwalu. Produkcję mógł zdetronizować jeszcze film „Minghun”, ale nawet nie zbliżył się do wyniku zwycięskiego filmu.
Złoty Klakier to nagroda pozaregulaminowa, przyznawana przez Radio Gdańsk – z przerwą – od 1994 roku. Otrzymuje ją film, który jest najdłużej oklaskiwany po pokazach w konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W tym roku o nagrodę główną festiwalu, czyli Złote Lwy, walczy szesnaście produkcji. Czasy trwania owacji były mierzone przez ekipę Radia Gdańsk, a ich wyniki zapisywane na tablicy znajdującej się w Teatrze Muzycznym, gdzie odbywały się projekcje.
O ZDOBYWCY ZŁOTEGO KLAKIERA
„Utrata równowagi” – reżyseria Korek Bojanowski
Rok produkcji: 2024, Czas trwania: 1 godz. 38 min
Zarys fabuły: Mimo że Maja poświęciła aktorstwu całe swoje życie, nie wierzy w siebie i swoje możliwości. Uważa, że jest w tej większości studentów, którzy nie znajdą pracy po szkole teatralnej. Dlatego po ukończeniu aktorstwa planuje aplikować na marketing i zarządzanie. Wszystko zmienia się, gdy na jej drodze staje nowy reżyser. Charyzmatyczny mężczyzna ma poprowadzić studentów do dyplomu. Dając Mai główną rolę Lady Makbet, przywraca jej nie tylko miłość do aktorstwa, ale i wiarę w siebie. Wkrótce okaże się jednak, że to nie przedstawienie dyplomowe będzie głównym celem Mai, ale zdemaskowanie prawdziwej natury reżysera.
Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżysera.
scenariusz: Korek Bojanowski, Katia Priwieziencew
zdjęcia: Jakub Czerwiński
muzyka: Wojciech Frycz
scenografia: Jana Łączyńska
kostiumy: Kamila Bukańska, Gabriela Greszta
charakteryzacja: Kalina Stachera
dźwięk: Łukasz Kaczmarski
montaż: Filip Dziuba
reżyseria castingu: Ewa Łepecka
obsada: Nel Kaczmarek, Tomasz Schuchardt, Oskar Rybaczek, Angelika Smyrgała, Mikołaj Matczak, Maria Wróbel, Maksymilian Piotrowski, Pola Jodłowiec, Kamila Janik, Tamara Arciuch, Andrzej Kłak
produkcja: Dynamo Film
producenci: Maciej Maciantowicz, Katia Priwieziencew
producentki wykonawcze: Kamila Rogowska, Julia Kubica
kierowniczka produkcji: Kamila Rogowska
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
FILMY I OKLASKI
„Biała odwaga”, reżyseria: Marcin Koszałka, scenariusz: Marcin Koszałka, Łukasz M. Maciejewski, producentki: Agata Szymańska, Magdalena Kamińska // czas oklasków: 23 sekundy.
„Dwie siostry”, reżyseria: Łukasz Karwowski, scenariusz: Łukasz Karwowski, Dmitriy Shirobokov, producenci: Łukasz Karwowski, Serhii Demydov, Nadiya Korotushka, Anastasiia Lodkina // czas oklasków: 47 sekund.
„Dziewczyna z igłą”, reżyseria: Magnus von Horn, scenariusz: Magnus von Horn, Line Langebek, producent: Mariusz Włodarski // czas oklasków: 45 sekund.
„Idź pod prąd”, reżyseria: Wiesław Paluch, scenariusz: Wiesław Paluch, Damian Nowakowski, producent: Tadeusz Król // czas oklasków: 57 sekund.
„Kobieta z…”, reżyseria: Małgorzata Szumowska, Michał Englert, scenariusz: Michał Englert, producentki: Klaudia Śmieja-Rostworowska, Bogna Szewczyk-Skupień // czas oklasków: 33 sekundy.
„Kulej. Dwie strony medalu”, reżyseria: Xawery Żuławski, scenariusz: Rafał Lipski, Xawery Żuławski, producent: Krzysztof Terej // czas oklasków: 8 minut i 35 sekund.
„Lany poniedziałek”, reżyseria: Justyna Mytnik, scenariusz: Justyna Mytnik, Rosanna Hall, Monika Dembińska, producentka: Marta Gmosińska // czas oklasków: 1 minuta 44 sekundy.
„Ludzie”, reżyseria: Maciej Ślesicki, Filip Hillesland, scenariusz: Maciej Ślesicki, producent: Maciej Ślesicki // czas oklasków: 48 sekund.
„Minghun”, reżyseria: Jan P. Matuszyński, scenariusz: Grzegorz Łoszewski, producenci: Klaudiusz Frydrych, Inga Kruk, Krzysztof Rak // czas oklasków: 48 sekund.
„Pod szarym niebem”, reżyseria i scenariusz: Mara Tamkovich, producentka: Katarzyna Ocioszyńska // czas oklasków: 56 sekund.
„Pod wulkanem”, reżyseria: Damian Kocur, scenariusz: Damian Kocur, Marta Konarzewska, producent: Mikołaj Lizut // czas oklasków: 1 minuta i 25 sekund.
„Simona Kossak”, reżyseria i scenariusz: Adrian Panek, producentki: Agata Szymańska, Magdalena Kamińska // czas oklasków: 4 minuty 38 sekund.
„Utrata równowagi”, reżyseria i scenariusz: Korek Bojanowski, producenci: Maciej Maciantowicz, Katia Priwieziencew // czas oklasków: 17 minut i 21 sekund.
„Wrooklyn Zoo”, reżyseria i scenariusz: Krzysztof Skonieczny, producenci: Krzysztof Skonieczny, Olga Bibik, Alicja Grawon-Jaksik // czas oklasków: 4 minuty i sekunda.
„Wróbel”, reżyseria i scenariusz: Tomasz Gąssowski, producent: Robert Kijak // czas oklasków: 1 minuta 56 sekund.
„Zielona granica”, reżyseria: Agnieszka Holland, scenariusz: Maciej Pisuk, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko, Agnieszka Holland, producenci: Marcin Wierzchosławski, Agnieszka Holland, Fred Bernstein // czas oklasków: 43 sekund.
NAGRODY WRĘCZONE NA MŁODEJ GALI
Podczas Młodej Gali w piątek 27 września 2024 roku ogłoszono także zdobywców tegorocznych nagród pozaregulaminowych.
Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych w składzie: Magdalena Łazarkiewicz – Przewodnicząca Jury, Karolina Bielawska – członkini Jury, Piotr Kmiecik – członek Jury po obejrzeniu 29 filmów zakwalifikowanych do udziału w Konkursie Filmów Krótkometrażowych przyznało nagrodę:
Nagroda im. Lucjana Bokińca za Najlepszy Film Krótkometrażowy
Nagroda finansowa w wysokości 15 000 PLN
„Pomarańcza z Jaffy” reż. Mohammed Almughanni
Nagroda Specjalna
Nagroda finansowa w wysokości 10 000 PLN
„Lament No. 1″ reż. Jakub Jakubik
Wyróżnienie
Nagroda finansowa w wysokości 5 000 PLN
„Nic poważnego” reż. Kamil Czudej
Nagroda dla najlepszego autora zdjęć
Wsparcie produkcyjne o wartości 10 000 PLN w postaci wypożyczenia sprzętu – finansowanego przez Heliograf
Mauricio Blas za zdjęcia w filmie „Rouge” reż. Sophie Horry
Nagroda dla reżysera
„Za nieoczywisty film inny niż wszystkie” w wysokości 15 000 PLN w postaci wsparcia produkcyjnego – finansowanego przez Wytwórnię Filmów Oświatowych
„Ave Eva” reż. Agnieszka Nowosielska
NAGRODY POZAREGULAMINOWE
NAGRODA STOWARZYSZENIA KINA POLSKIE „BURSZTYNOWE LWY”
za film „Akademia pana Kleksa” dla Producenta i Dystrybutora Filmu za najlepszy wynik frekwencyjny w polskich kinach w sezonie 2023-2024
NAGRODA FESTIWALI I PRZEGLĄDÓW FILMU POLSKIEGO ZA GRANICĄ
„Dziewczyna z igłą” w reżyserii Magnusa von Horna
NAGRODA „ZŁOTY KANGUR”
dla Xawerego Żuławskiego za film „Kulej. Dwie strony medalu”
NAGRODA POLSKIEJ FEDERACJI DYSKUSYJNYCH KLUBÓW FILMOWYCH „DON KICHOT”
„Utrata równowagi” w reżyserii Korka Bojanowskiego
NAGRODA „ZŁOTE LWIĄTKA IM. JANUSZA KORCZAKA” DLA NAJLEPSZEGO FILMU FAMILIJNEGO
„Za duży na bajki 2″ w reżyserii Kristoffera Rusa
NAGRODA „DIAMENTOWE LWIĄTKA” DLA NAJLEPSZEGO FILMU DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z OKAZJI 20-LECIA SEKCJI GDYNIA DZIECIOM
„O psie, który jeździł koleją” w reżyserii Magdaleny Nieć
NAGRODA JURY MŁODYCH
„Dziewczyna z igłą” w reżyserii Magnusa von Horna
NAGRODA STOWARZYSZENIA KIN STUDYJNYCH
„Dziewczyna z igłą” w reżyserii Magnusa von Horna
NAGRODA JURY CICAE ZA DEBIUT REŻYSERSKI BĄDŹ DRUGI FILM
„Lany poniedziałek” w reżyserii Justyny Mytnik
Wyróżnienie: WROOKLYN ZOO w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego
NAGRODA RADIA GDAŃSK „ZŁOTY KLAKIER”
„Utrata równowagi” w reżyserii Korka Bojanowskiego
NAGRODA ELLE „KRYSZTAŁOWA GWIAZDA”
dla Tomasza Włosoka za rolę w filmie „Kulej. Dwie strony medalu” w reżyserii Xawerego Żuławskiego
NAGRODA CHOPARD I W.KRUK: „CHOPARD LOVES CINEMA”
dla Marianny Zydek za film „Simona Kossak” w reżyserii Adriana Panka
NAGRODA ZA NAJLEPSZĄ REŻYSERIĘ OBSADY
dla Tanji Grunwald za film „Dziewczyna z igłą” w reżyseria Magnusa von Horna
NAGRODA DZIENNIKARZY
„Dziewczyna z igłą” w reżyserii Magnusa von Horna
NAGRODA MARKI HORTEX ZA ŚWIEŻE SPOJRZENIE
„Innego końca nie będzie” w reżyserii Moniki Majorek
NAGRODA „FILM DLA KLIMATU” DLA NAJBARDZIEJ EKOLOGICZNEJ PRODUKCJI
w kategorii Film Krótkometrażowy: „Grajdło” w reżyserii Leny Jaworskiej
w kategorii Film Pełnometrażowy: „Simona Kossak” w reżyserii Adriana Panka
Wyróżnienie w kategorii Film Krótkometrażowy: „Przyciąganie” w reżyserii Aleksandry Szczepaniak
NAGRODA WYTWÓRNI FILMÓW OŚWIATOWYCH ZA „NIEOCZYWISTY FILM INNI NIŻ WSZYSTKIE”
dla Agnieszki Nowosielskiej za film „Ave Eva”
NAGRODA PORTALU INTERIA „FENOMEN FESTIWALU”
„Nic poważnego” w reżyserii Kamila Czudeja
NAGRODA MIESIĘCZNIKA ZWIERCIADŁO „MOCNE WEJŚCIE”
dla Agnieszki Nowosielskiej za film „Ave Eva”
NAGRODA MARKI DR IRENA ERIS „NAJODWAŻNIEJSZE SPOJRZENIE”
dla Kamili Tarabury za film „Rzeczy niezbędne”
dla Moniki Majorek za film „Innego końca nie będzie”
puch/mrud/mat. pras.