Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Młodzi lekarze apelują: Podpiszcie się w niedzielę w Gdańsku pod obywatelskim projektem ustawy

19 kwietnia 2017 09:59
w Wiadomości
A A
https://radiogdansk.pl/images/BNP_PodajZmiane_Mapa.png

W niedzielę w Gdańsku będą zbierane podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o warunkach zatrudnienia w ochronie zdrowia. Projekt w Sejmie kilka miesięcy temu złożyli przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych. Chcą m.in o podwyżki wynagrodzeń i ustalenia minimalnej płacy.

W pobliżu fontanny Neptuna w Gdańsku będzie można poprzeć postulaty całego środowiska medycznego. – Płace w ochronie zdrowia trzeba podnieść, bo jeśli się to nie stanie, to młodzi ludzie będą coraz częściej wyjeżdżać do pracy zagranicę.

Już teraz średnia wieku lekarzy w Polsce to prawie 60 lat, podobnie jest z pielęgniarkami i położnymi. W wielu szpitalach i przychodniach, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach jest problem z obsadą wszystkich stanowisk – mówi Jerzy Iskrzycki z Porozumienia Lekarzy Rezydentów.

ZBIÓRKA TEŻ W GDAŃSKU

W niedzielę 23 kwietnia w całej Polsce, także w Gdańsku, będzie można złożyć podpis pod przygotowanym przez środowisko medyczne projektem ustawy. – Na Długim Targu będzie grupa koleżanek i kolegów, którzy będą zbierać podpisy. Projekt dotyczy płac wszystkich pracowników ochrony zdrowia, pielęgniarek, fizjoterapeutów, farmaceutów i lekarzy – wyjaśnia dr Iskrzycki.

Jerzy Iskrzycki jest w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych. Pracuje w klinice GUMed i jednocześnie dodatkowo w kilku innych placówkach zdrowia na Pomorzu. Fot. Joanna Matuszewska

Obecnie lekarz w trakcie specjalizacji zarabia około 2 tysięcy 200 złotych netto. Jego pensję płaci Ministerstwo Zdrowia. By sfinansować niezbędne szkolenia zawodowe oraz utrzymać rodzinę, wielu młodych lekarzy musi podejmować dodatkową pracę, często nawet w kilku placówkach zdrowia. To samo dotyczy wielu innych przedstawicieli zawodów medycznych. – Pracownicy supermarketów zarabiają często więcej niż młodzi lekarze. Trudne studia i odpowiedzialność jaką ponosimy, powinny mieć wpływ na wysokość wynagrodzenia – uważają przedstawiciele środowiska.

ŚRODOWISKO JEST ZDETERMINOWANE

Osoby, które chcą podpisać się pod projektem ustawy, będą mogły to zrobić w niedzielę między 12:00 a 16:00. Potrzebne jest imię i nazwisko, adres i numer PESEL. Jeśli zostanie zebranych 100 tys. podpisów projekt trafi pod obrady Sejmu.

– Mamy nadzieję, że politycy potraktują go poważnie i odbędzie się debata o płacach w ochronie zdrowia. Od wielu lat są to tylko rozmowy, uśmiechy i zapewnienia o poparciu. Dlatego postanowiliśmy jako środowisko „pomóc” rządzącym i sami przygotowaliśmy projekt ustawy – mówi Jerzy Iskrzycki.

Młodych lekarzy w trakcie specjalizacji jest w Polsce około 15 tysięcy. Pracują na pełen etat, dodatkowo dyżurując m.in na szpitalnych, w tym na oddziałach ratunkowych. Mówią, że aby się utrzymać, muszą wykonywać zadania przewidziane dla 2-3 osób. Jeśli ich postulaty płacowe nie zostaną wzięte pod uwagę zapowiadają, że może dojść do masowego rezygnowania przez nich z przyjmowania dodatkowych obowiązków.

– System ochrony zdrowia bez lekarzy rezydentów po prostu się zawali, bo nie będzie komu pracować – uważa dr Jerzy Iskrzycki.

Obywatelski projekt ustawy znajdziesz >>>TUTAJ

Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl

Tagi: zdrowie

REKLAMA

NAJNOWSZE

Oskarżony podczas odczytywania wyroku
Słupsk

Dziewięć lat pozbawienia wolności. Słupski sąd skazał gwałciciela-recydywistę

Na dziewięć lat pozbawienia wolności skazał Sąd Okręgowy...

Anna Kobryń
24 czerwca 2026 - 11:33
Miejsce wycinki drzew w Rzeczenicy
Kaszuby

Powiat człuchowski zapłaci karę za nielegalną wycinkę. Zniszczono 60 drzew

Niemal 1 mln 200 tys. złotych kary ma...

Anna Kobryń
24 czerwca 2026 - 10:51
Mural w Słupsku upamiętniający sanitariuszki II Wojny Światowej
Słupsk

Upamiętnienie sanitariuszek II wojny światowej. W Słupsku powstał nowy mural

Mural poświęcony polskim sanitariuszkom z czasów II Wojny...

Anna Kobryń
24 czerwca 2026 - 10:02

ZOBACZ TAKŻE

Bieg po Nowe Życie ulicami Gdańska (Fot. materiały prasowe)
Trójmiasto

Bieg po Nowe Życie wraca do Gdańska. Razem dla transplantacji i świadomego dawstwa narządów

2026-06-11
Nowy rezonans magnetyczny w słupskim Szpitalu Wojewódzkim
(Fot. Radio Gdańsk/Joanna Merecka-Łotysz)
Słupsk

Nowoczesny rezonans magnetyczny będzie wkrótce dostępny dla pacjentów słupskiego szpitala

2026-06-10
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym można było skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych
Trójmiasto

Bezpłatne badania profilaktyczne w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

2026-06-10
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.