Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Koszykarze ze Słupska awansowali do ekstraklasy. Pokonali Górnika Wałbrzych 83:59

22 maja 2021 18:32
w Słupsk, Sport
A A

Koszykarze Grupy Sierleccy-Czarni Słupsk awansowali do ekstraklasy. W sobotę w piątym decydującym meczu finału play off 1. ligi podopieczni trenera Mantasa Cesnauskisa pokonali u siebie Górnika Trans.eu Wałbrzych 83:59. Poprzednio w elicie grali w sezonie 2017/2018.

Piąty mecz finałowy 1. ligi: Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk – Górnik Trans.eu Wałbrzych 83:59 (22:17, 13:22, 22:11, 26:9).

Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw): 3-2 dla Czarnych i awans słupszczan do ekstraklasy.

Najwięcej punktów zdobyli – dla Czarnych: Jakub Musiał 20, Dawid Słupiński i Błażej Kulikowski po 14; dla Górnika: Kamil Zywert i Tomasz Ochońko po 11, Damian Cechniak 9.

OGROMNA RADOŚĆ I SATYSFAKCJA

– Radość ogromna. Łezka w oku się kręci, bo przypominają się stare, dobre czasy. Jestem naprawdę wzruszony i mam olbrzymia satysfakcję. Nie wiem ile osób wierzyło w to, że uda nam się to odbudować. Daliśmy radę i chciałbym pogratulować Mantasowi Cesnauskisowi, trener i całemu zespołowi – mówi Mirosław Lisztwan członek zarządu Grupy Sierleccy Czarni Słupsk i były trener drużyny.

Rywalizacja w finale play off pierwszej ligi była bardzo zacięta, a do wyłonienia triumfatora trzeba było rozegrać komplet pięciu spotkań. Dwie pierwsze potyczki odbyły się w Słupsku – na inaugurację tej serii goście zwyciężyli 79:67, jednak w drugiej konfrontacji zdecydowanie lepsi okazali się miejscowi 105:44.

Z kolei w Wałbrzychu najpierw wygrali gospodarze 77:74, ale po sukcesie 76:52 słupszczanie doprowadzili do remisu 2-2. W piątym decydującym meczu koszykarze Czarnych pokonali we własnej hali Górnika 83:59 i zagrają w przyszłym sezonie w ekstraklasie.

NAJWIĘKSZY UDZIAŁ W SUKCESIE

Największy udział w sobotnim sukcesie miał zdobywca 20 punktów Jakub Musiał. W 24. minucie przyjezdni prowadzili 47:40, jednak na zakończenie trzeciej kwarty było już 57:50 dla słupszczan. W kluczowym momencie niespełna 23-letni rozgrywający zdobył dziewięć z 17 punktów swojego zespołu.

Musiał rzucił także pierwsze punkty w ostatniej odsłonie, w której dominacja gospodarzy nie podlegała dyskusji. Podopieczni trenera Cesnauskisa wygrali ten fragment 26:9 i mogli świętować awans do ekstraklasy.

„TAKI MIELIŚMY PLAN”

W sumie w finałowych spotkaniach najwięcej punktów dla słupskiej drużyny zdobyli Dawid Słupiński (81), Piotr Śmigielski (63), Adrian Kordalski (52), Musiał (51) oraz Hubert Pabian (47).

– Co tu dużo mówić. Pierwsza połowa wyglądała tak, że mecz będzie dla nas trudny. Do przerwy były  punkty straty. Z innym nastawieniem wyszliśmy właśnie po przerwie i… wygrana! Ekstraklasę zrobiliśmy. Taki mieliśmy plan – mówi Adrian Kordalski, kapitan słupskiej drużyny.

Pod koniec stycznia 2018 roku z powodu kłopotów finansowych Czarni wycofali się z rozgrywek ekstraklasy, w której występowali nieprzerwanie od 1999 roku i cztery razy, w latach 2006, 2011, 2015 i 2016, wywalczyli brązowe medale. W elicie słupszczanie zastąpią zdegradowaną Polpharmę Starogard Gdański.

PAP/Joanna Merecka-Łotysz/pOr

Tagi: Czarni Słupskekstraklasa

REKLAMA

NAJNOWSZE

Marta Cienkowska o remoncie w Hevelianum, Gdańsk
Trójmiasto

Minister Marta Cienkowska: „To miejsce musi żyć”. Rządowe pieniądze na remont w Hevelianum

Będzie to miejsce spotkań, edukacji i kultury, łączące...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 22:07
Dziennikarka Anna Rębas z Radia Gdańsk trzyma mikrofon i nagrywa wywiad z dwojgiem ekspertów w korytarzu Gdańskiej Akademii Medycznej Nauk Stosowanych (GAMNS)
Trójmiasto

„Szkoła Zdrowia” i debata o geriatrii. Ponad 200 gdańskich seniorów spotkało się w GAMNS

Ponad 200 osób należących do gdańskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego...

Piotr Puchalski
24 czerwca 2026 - 20:29
Gdańsk, spotkanie "Kobiet Odbudowujących Ukrainę". Podpisano deklarację o utworzeniu Koalicji Solidarności Odpornych Społeczności. Nz. m. in. Karolina Mzyk-Callias
Trójmiasto

Koalicja Solidarności Odpornych Społeczności. Ważna deklaracja podpisana w Gdańsku

W Gdańsku podpisano deklarację o utworzeniu Koalicji Solidarności...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 19:45

ZOBACZ TAKŻE

Michał Jankowski (fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)
Studio Słupsk

Energa Czarni Słupsk chcą zakontraktować trzech zagranicznych koszykarzy

2026-06-08
Mistrzostwa Polski U13 w koszykówkę. Słupsk, 31.05.2026 r. (fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)
Słupsk

GAZ Energia Tarnovia mistrzem Polski U13. Młodzi Czarni Słupsk ze srebrem po zaciętym finale

2026-05-31
(Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)
Studio Słupsk

Energa Czarni Słupsk zmieniają koncepcję budowy składu. Klub walczy o wyższy budżet

2026-05-29
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.