Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Badania nad amantadyną idą wolniej niż się spodziewano. „Spada fala pandemii i przybyło dużo osób zaszczepionych”

28 maja 2021 06:34
w Wiadomości
A A

Kilkadziesiąt osób zgłosiło się na badanie skuteczności amantadyny w walce z COVID-19. Rekrutacja idzie jednak wolniej niż się spodziewano. Jak mówi szef Katedry i Kliniki Neurologii SPSK 4 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Konrad Rejdak, wynika to z prostego faktu, że spada fala pandemii i przybyło dużo osób zaszczepionych.


– Badanie kliniczne z zastosowaniem amantadyny w Lublinie i innych miastach (Warszawa, Rzeszów, Wyszków i Grudziądz) rozpoczęły się na początku kwietnia. Dotychczas wzięło w nim udział kilkudziesięciu pacjentów, a grupa docelowa to minimum 100 osób – wyjaśnia prof. Rejdak.

Pytany o wyniki dotychczasowych badań lekarz powiedział, że nie jest możliwe ich podanie na obecnym etapie, bo badanie ma formułę zaślepioną. – A więc dopiero po osiągnięciu wymaganej liczby około 100 osób, a idealnie 200 będzie możliwe dokonanie analiz statystycznych – zastrzegł. Wyraził nadzieję, że do końca czerwca uda się pozyskać wymaganą liczbę osób do badań.

PRZEBIEG BADAŃ

Prof. Rejdak powiedział, że w czasie badania każdy pacjent otrzymuje aktywne leczenie, ale rozpoczęte w różnych punktach czasowych. Również po przebyciu ostrej fazy COVID-19 pacjenci są w ramach projektu pod nadzorem lekarzy. Dodatkowo otrzymują poszerzone badania laboratoryjne i są pod stałą opieką medyczną – w szczególności neurologiczną, gdyż powikłania neurologiczne są bardzo częste po COVID-19 – wylicza prof. Rejdak. Naukowiec mówi, że badania nie niosą zagrożenia, bo użycie amantadyny to „tylko dodatek do standardowej opieki medycznej”.

Prof. Rejdak wraz ze swoim zespołem weszli w skład międzynarodowego konsorcjum prowadzącego badania nad skutecznością amantadyny i jej pochodnych w leczeniu infekcji SARS-CoV-2. Badania kliniczne prowadzone są również w ośrodku badawczym w Danii według bliźniaczego protokołu. Konsorcjum tworzą też inne europejskie ośrodki, m.in. niemieckie Towarzystwo Maxa Plancka oraz uniwersytety w Kopenhadze, Barcelonie, Atenach, Aarhus i Leuven. W nich prowadzone są inne prace naukowe związane z badaniem koronawirusa – informuje naukowiec.

Badania nad zastosowaniem amantadyny finansowane są w Polsce przez ABM, a teraz – jak mówi prof. Rejdak – mogą uzyskać dodatkowe środki z UE.

 

 

PAP/am

Tagi: COVID-19

REKLAMA

NAJNOWSZE

Sala rozpraw Sądu Okręgowego w Słupsku. Przy stołach siedzą prawnicy w togach, na środku tyłem stoi kobieta, a po prawej stronie na ławie siedzi oskarżony kierowca z czarnym paskiem zasłaniającym oczy. Zapada wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku w czasie orkanu Ksawery w 2013 roku
Wiadomości

Tragedia podczas orkanu Ksawery. Sąd uznał, że za wypadkiem stały siły natury i uniewinnił kierowcę

Sąd Okręgowy w Słupsku uniewinnił kierowcę autobusu oskarżonego...

Piotr Puchalski
23 czerwca 2026 - 18:07
Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej w Smołdzinie
Słupsk

Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej w Smołdzinie zostanie zastąpiony płytą informacyjną

Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej w Smołdzinie w powiecie...

Martyna Krawcewicz
23 czerwca 2026 - 16:38
nawalne deszcze w bytowie, podsumowanie skutków
Słupsk

Bytów liczy starty po ulewie. Podmyte drogi, kilkadziesiąt zalanych budynków [FILM]

Zalane posesje, podtopione drogi, osunięcia gruntu i powalone...

Adrian Kasprzycki
23 czerwca 2026 - 16:33

ZOBACZ TAKŻE

(fot. Radio Gdańsk/Mateusz Czerwiński)
Kociewie

Już nie wstrzymanie, jednak wciąż ograniczenie. Restrykcje dot. odwiedzin w Kociewskim Centrum Zdrowia

2026-02-26
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)
Trójmiasto

Naukowcy z UG badają wpływ COVID-19 na mózg. Szukają osób, które nie były zarażone

2025-03-05
Obecnie panujące warianty COVID-19 - JN.1 oraz KP.3 - mają typowe objawy grypowe, jak bóle stawów, osłabienie, czasami bóle brzucha, biegunka i wymioty (fot. Pixabay)
Kaszuby

Na Pomorzu rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Wyjaśniamy, czy są powody do niepokoju

2024-10-06
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.