Na stronie Archidiecezji Gdańskiej zegar odlicza czas do rozpoczęcia się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie natomiast w Gdańsku obchody już się rozpoczęły. W związku z tym do miasta przybyło ok. 3,5 tysiąca pielgrzymów z różnych kontynentów.
Miasto Gdańsk oraz Archidiecezja Gdańska objęły wsparciem uroczystości religijne, kulturalne i promocyjne realizowane w trakcie diecezjalnych Światowych Dni Młodzieży. W związku z obchodami wzdłuż głównej arterii przecinającej miasto i na masztach w wybranych miejscach zawisły flagi Gdańska oraz flagi ŚDM.
RODZINY PRZYJĘŁY PIELGRZYMÓW
Od 20 do 25 lipca Gdańsk i okoliczne miejscowości goszczą młodzież między innymi z Argentyny, Brazylii, USA oraz RPA. Młodzież została przywitana wczoraj mszą świętą odprawioną w większości miejsc, gdzie zawitali pielgrzymi. – Najwięcej pielgrzymów pochodzi z Francji, Włoch, Argentyny i Niemiec – mówi ks. Krzysztof Nowak, koordynator ŚDM w Archidiecezji Gdańskiej. – Większość z nich przyjęły rodziny. Tylko blisko 600-osobowa grupa młodzieży pijarskiej jest zakwaterowana w szkole w Bolszewie.
ATRAKCJE DLA PRZYJEZDNYCH
Uczestnicy otrzymali pakiety zawierające między innymi plan obchodów oraz różańce zrobione z bursztynu. Plan na „Tydzień w Diecezjach” zapowiada się bardzo ciekawie. Jakie wydarzenia czekają pielgrzymów w ciągu tych pięciu dni?
21 i 22 lipca upłynie uczestnikom na celebrowaniu święta poprzez modlitwę oraz na zwiedzania Archidiecezji Gdańskiej. Podczas zapoznawania się z archidiecezją będą mogli poczęstować się smakołykami przygotowanymi przez mieszkańców oraz wsłuchać się w dźwięk organów Katedry Oliwskiej. Dzień zakończą eucharystią celebrowaną w parafiach oraz spotkaniem, podczas którego będzie realizowany program ewangelizacyjny oraz integracyjny.
Uroczystości centralne zaplanowane zostały na sobotę (23 lipca). W planach jest „Litania Narodów” na Placu Solidarności o godz. 10:00. Modlitwa w intencji świata i narodów zjednoczy pielgrzymów we wspólnym celebrowaniu święta. Uczestnicy będą wpuszczani na plac przez cztery bramy wejściowe z punktami depozytowymi obsługiwanymi przez wolontariuszy. Po modlitwie ok. 10:30 odbędzie się „Korowód Świętych”. Przemarsz na trasie obejmującej między innymi Podwale Grodzkie i Targ Drzewny zakończy się w Bazylice Mariackiej, w której odbędzie się uroczysta eucharystia pod przewodnictwem metropolity gdańskiego, Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.
FESTIWAL MŁODYCH I PYSZNE JEDZENIE
Na koniec głównego dnia obchodów uczestnicy przemaszerują przez ulice Gdańska prosto na Plac Zebrań Ludowych, na którym odbędzie się Festiwal Młodych. W godzinach 16:00-19:00 młodzież będzie mogła cieszyć się słuchaniem muzyki oraz uczestnictwem w prelekcjach grup ewangelizacyjnych zaproszonych na obchody. Artyści występujący podczas Festiwalu Młodych nie pobierają honorariów, a wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Przedostatni dzień upłynie pod znakiem modlitwy oraz… jedzenia. Rozpocznie się o godz. 11:00 adoracją Najświętszego Sakramentu. W Dzień Wspólnoty Parafii i Pielgrzymów uczestnicy będą mogli zintegrować się podczas grillowania o godzinie 16:00. Odbędzie się także wyjątkowe wydarzenie, jakim jest ewangelizacja parafii. Na sam koniec dnia młodzi otrzymają błogosławieństwo podczas wspólnej modlitwy.
25 lipca archidiecezja odprawi msze pożegnalne dla pielgrzymów, którzy o 12:00 wyruszą w drogę do Krakowa.
UTRUDNIENIA W RUCHU
W trakcie najbliższych dni nastąpią też pewne niedogodności związane ze zmianami w ruchu. Utrudnienia spowodowane będą przemarszami oraz uroczystościami organizowanymi w centrum Gdańska. 23 lipca przewidywane będą zmiany w grafikach komunikacji miejskiej. Pojazdy będą kursowały według planu świątecznego, nie planuje się zmian tras. Ulica Wały Piastowskie będzie zamknięta dla ruchu drogowego od godziny 8:00 do czasu zakończenia uroczystości ok. godz. 11:00.
Szczegółowy plan obchodów >>> TUTAJ
Ewelina Belczewska