Pomagajmy, ale zachowujmy rozsądek. Apel prezesa Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK
Na Pomorzu ruszyły zbiórki na rzecz powodzian, którzy ucierpieli na Dolnym Śląsku. Czasami jednak impuls potrzeby pomocy może być nie do końca rozsądny.
Na Pomorzu ruszyły zbiórki na rzecz powodzian, którzy ucierpieli na Dolnym Śląsku. Czasami jednak impuls potrzeby pomocy może być nie do końca rozsądny.
Powódź, która spowodowała ogromne zniszczenia na południowym zachodzie kraju, dotknęła nie tylko ludzi, ale też zwierzęta. Widok psa zamkniętego w kojcu lub przywiązanego łańcuchem nie należy do rzadkości na terenach, które zostały zalane. Dramat zwierząt, który trwa od kilku dni, był jednym z tematów audycji „Psie Porady w Radiu Gdańsk”.
– To prawda, że zastawiliśmy z żoną dom w banku żeby zainwestować w bunkry w Ustce – mówi historyk, regionalista i dziennikarz Marcin Barnowski. W 2011 roku rodzina podjęła się zrealizowania projektu zrobienia z opuszczonych, poniemieckich bunkrów atrakcji turystycznej. Dziś to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w kurorcie i na wybrzeżu.
Mąż, ojciec czwórki dzieci, w wolnym czasie lubi czytać książki, wyjeżdżać w góry albo nad jeziora. Zawodowo – lekarz, doktor habilitowany nauk o zdrowiu, profesor uczelni, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Natalię można odnaleźć na Facebooku pod nickiem Natalia Rowerowe Kaszuby. Rower to jej żywioł. W audycji opowiada o spełnieniu swojego wielkiego marzenia – uczestnictwie w Polish Bike Tour Polska 3200. Jako pierwsza kobieta w historii ukończyła ten rowerowy maraton prowadzący bezdrożami dookoła kraju. Zajęło jej to 15 dni i 5 godzin.
Rozpoczęta w 2017 roku reforma szkolnictwa zawodowego nie przyniosła efektów. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że co trzeci absolwent szkół branżowych pierwszego stopnia nie pracował ani nie kontynuował nauki. Kształcenie młodych kadr pracowników i specjalistów było jednym z tematów, które omawiano w programie „Ludzie i Pieniądze”.
Sytuacja na południu Polski wciąż jest bardzo trudna. Jak zwracają uwagę eksperci, coraz częściej występujące powodzie mają związek ze zmianami klimatu. Wpływ ma również tzw. „betonoza” w polskich miastach. Czy wyciągamy wnioski z tego, co się dzieje?