Ukraińskie dzieci w większości nie są w pełni zaszczepione – mówił w Radiu Gdańsk prof. dr hab. Jacek Wysocki, specjalista chorób zakaźnych i pediatrii, zastępca przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, członek Narodowej Rady Profilaktyki Zdrowotnej i Zespołu Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta.
W audycji medycznej tłumaczył, że najpilniejsze szczepienia, jakim należy poddać dzieci, to te przeciwko odrze. – Trzeba ich mamom wyjaśnić, że jeśli chcą w Polsce korzystać ze żłobka albo przedszkola, to prędzej czy później padną pytania o zaszczepienie dzieci – mówił w rozmowie z Joanną Matuszewską.
– W szkole brak szczepień będzie miał mniejszy wpływ na przyjęcie dziecka, natomiast w żłobku czy przedszkolu już tak. Więc jeśli ukraińskie mamy chcą z nich korzystać, trzeba już teraz dziecko zaszczepić. Po trzech miesiącach pobytu w Polsce i tak wejdą w obowiązek szczepień. To już nie będzie dobrowolne, ale obowiązkowe- mówił prof. Wysocki.
Profesor dodał, że w związku z pandemią COVID-19 w Polsce występowały niewielkie opóźnienia w szczepieniach dzieci. Są one obecnie uzupełnianie. Dzieci można szczepić dwa tygodnie po przechorowaniu COVID.
TOP MEDICAL TRENDS
W audycji mowa była też o rozpoczynającym się w Poznaniu kongresie Top Medical Trends. – To doroczne spotkanie lekarzy, okazja do praktycznej wymiany doświadczeń między specjalistami z różnych dziedzin a lekarzami podstawowej opieki medycznej – mówił prof. Jacek Wysocki, który jest przewodniczącym Rady Naukowej kongresu.
Gość audycji opowiadał o wyzwaniach, jakie stoją przed ochroną zdrowia w najbliższych miesiącach. – To będzie wyzwanie dla lekarzy rodzinnych, bo z pewnością z powodu przeciążenia specjalistów leczących powikłania po COVID-19 więcej osób będzie wymagało terapii na poziomie POZ. Migracje ludności związane z wojną w Ukrainie też spowodują wzrost chorych wymagających pomocy.
Joanna Matuszewska