Chirurgia onkologiczna to dziedzina wymagająca od lekarza wszechstronności. Każda operacja wymaga odmiennej wiedzy i techniki – mówił w Radiu Gdańsk prof. dr hab. Jacek Zieliński, specjalista chirurgii onkologicznej i ogólnej z Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Profesor jest wojewódzkim konsultantem w dziedzinie chirurgii onkologicznej.
W rozmowie z Joanną Matuszewską tłumaczył, że chirurgia to jedna z metod leczenia raka. – Niejednokrotnie łączymy ją z chemio i radioterapią. Jednak często to od sukcesu operacji zależy sukces dalszego leczenia – mówił profesor.
W audycji tłumaczył jak działa chirurg i skąd wie, czy wycięty został cały obszar objęty nowotworem. – Pacjenci po operacjach onkologicznych często zastanawiają się, czy wszystko zostało usunięte i czy nie będzie nawrotu choroby. Mamy na to sposoby, aby sprawdzić to w trakcie operacji. Poza tym każda wycięta tkanka trafia do oceny histopatologicznej, która daje odpowiedz na te pytania – mówił Jacek Zieliński.
W programie mowa była też o różnicach między operacjami oszczędzającymi a radykalnymi. – To dziś standardowe leczenie w wielu nowotworach. Jego zadanie to oszczędzić narząd. Wiemy, że zabiegi tego typu są bezpieczne a chory szybciej wraca do sprawności sprzed operacji.
Lekarz opowiadał też o projekcie realizowanym wspólnie z naukowcami z Politechniki Gdańskiej. Dotyczy on budowy urządzenia, które w czasie operacji pozwoli ocenić stan ukrwienia narządów.