Silny ból, niekiedy połączony z niedowładem – dyskopatia jest bardzo uciążliwym problemem zdrowotnym. W audycji „Bądź Zdrów” Joanna Matuszewska poprosiła o omówienie tego schorzenia dr. hab. Rafała Pankowskiego, specjalistę ortopedii i traumatologii narządu ruchu, kierownika klinicznego oddziału ortopedii i chirurgii kręgosłupa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu imienia Mikołaja Kopernika Copernicus w Gdańsku, konsultanta wojewódzkiego w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu na Pomorzu.
Doktor Rafał Pankowski podkreślał, że omawiane przez niego schorzenie jest problemem, z którym boryka się wiele osób. – Dyskopatia jest najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych kręgosłupa, które dziś określa się jako „zespół bólowy kręgosłupa”. Są różne etiologie zespołów bólowych, ale dyskopatia to najczęstsza przyczyna takich dolegliwości, ponieważ tam najczęściej zaczyna się proces zwyrodnieniowy kręgosłupa jako takiego. Dysk jest pierwszym miejscem, gdzie te procesy się rozpoczynają, powodując zespół bólowy. Dyskopatia i choroba zwyrodnieniowa mogą dawać dwa podstawowe typy bólów. Może być dyskogenny, który ma charakter mechaniczny i wynika z ucisku kręgu przez grawitację oraz na kręgi nad i pod nim. Jeżeli jednak dyskopatii towarzyszy przepuklina, która będzie uciskała na korzenie nerwowe zlokalizowane w obrębie kanału nerwowego, będziemy mieli również objawy neurologiczne w postaci różnego rodzaju rew. Mogą być to rwy, które mają podłoże tylko bólowe, ale mogą być też rwy ubytkowe z objawami – jak wskazuje nazwa – ubytkowymi, czyli na przykład deficytami ruchowymi w obrębie kończyn dolnych bądź górnych – wskazywał specjalista.
Konsultant wojewódzki w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu wyjaśnił też, czym właściwie jest kręg. – Jest strukturą kostną. Pomiędzy dwoma kręgami znajduje się krążek międzykręgowy, zwany potocznie dyskiem. Dysk jest więc strukturą, która oddziela dwa kręgi od siebie i stanowi ruchome, elastyczne połączenie między tymi kręgami, gwarantując ruchomość. Ma właściwości elastyczne, czyli powoduje ruchomość dwóch sąsiednich kręgów ze sobą. Jeżeli dojdzie u niego do zwyrodnienia, czyli przewagi procesów degeneracyjnych nad regeneracyjnymi, zazwyczaj jest to spowodowane jego złym ukrwieniem, które następnie prowadzi do uszkodzenia – tłumaczył doktor Pankowski.
Posłuchaj całej audycji:
MarWer