Co się dzieje, gdy dostajemy mieszkanie w spadku? Czy musimy przygotować się na zapłacenie podatku? Kto jest zwolniony z tego obowiązku? Na te pytania odpowiadała ekspertka.
Adwokat Justyna Nowak-Trojanowska była gościem audycji Dobrze mieszkaj. Program poprowadziła Iwona Wysocka.
– Zgodnie z ustawą podatku od spadków i darowizn istnieją 3 grupy podatkowe. Do pierwszej z nich zaliczamy małżonka, dzieci, wnuki, prawnuki, rodziców, dziadków, pradziadków, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Z tej grupy często wyróżnia się tzw. grupę podatkową zero. To właśnie ta grupa, która podlega zwolnieniu z ustawy. Niestety ustawodawca krzywdząco wyłączył z tej grupy teściów, synową i zięcia. Sama tego działa nie rozumiem, bo to nieracjonalne – zaznaczała Justyna Nowak-Trojanowska.
Do drugiej grupy podatkowej należą między innymi nasi bratankowie, siostrzeńcy czy wujostwo. W trzeciej grupie jest jeszcze dalsza rodzina. – Od podatku zwolniona jest tylko grupa zerowa, czyli najbliższa rodzina. Nie działa to jednak automatycznie. W terminie 6 miesięcy od nabycia spadku musimy zgłosić naczelnikowi właściwego Urzędu Skarbowego, że taki spadek nabyliśmy – wyjaśniała ekspertka.
mili