Samodzielnie można zbudować komputer a nawet robota. Nie trzeba mieć specjalnie zaawansowanych umiejętności manualnych czy programistycznych, wystarczy chcieć. Majsterkowanie, które wydawało się jest reliktem przeszłości, znowu staje się modne. Udowadnia to interaktywna wystawa Akademia Pana Technika. Wymyśliła ją kobieta, socjolog Małgorzata Żmijska. Nazwa Akademia Pana Technika nawiązuje do Akademii Pana Kleksa z lat jej młodości. Teraz wraca idea 'zrób to sam” w postaci nurtu DIY (Do it yourself). – Ja sama chciałam sprawdzić i przekonać się czy współczesna technologia jest jeszcze do ogarnięcia – mówi pomysłodawczyni i komisarz wystawy. Jak się okazuje na rynku pojawiło się już sporo elementów czy nawet całych zestawów konstrukcyjnych, sprawiających że nie czujemy się totalnie bezradni w świecie technologii. Potrafimy być świadomymi konstruktorami a nie tylko biernymi konsumentami.
Posłuchaj rozmów na wystawie Akademia Pana Technika i zobacz zdjęcia:
Wystawę można oglądać do 28 lutego 2016, każdego dnia oprócz poniedziałków w godzinach 10.00-18.00. Wstęp jest wolny. Na miejscu są animatorzy, którzy prezentują interaktywne urządzenia i mówią o sposobach na ich skonstruowanie. Wystawa mieści się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, na pierwszym piętrze budynku Experymentu. Można też zapisać się na warsztaty. Informacje TUTAJ.
Maciej Wojnicki to główny konstruktor wystawy. Propagator idei DIY jest założycielem młodej pomorskiej firmy produkującej drewniane zestawy do konstrukcji robotów. Na zdjęciu testuje ramię piszącego robota plotera zbudowane z zestawu LOFI Robot.
LOFI Robot to prosty i łatwo dostępny system do konstruowania robotów oparty o narzędzia OPEN SOURCE, takie jak ARDUINO i SCRATCH, które zamieniają robotykę w niezwykłą zabawę zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Konstruowanie robotów, ożywianie ich i nadawanie im indywidualnego charakteru, to radość sama w sobie. Zupełnie niezauważalnie, jakby przy okazji, nauczyć się można podstaw mechaniki, elektroniki i programowania.
Co powiecie na grę z pionierskich czasów techniki komputerowej? Konsolę do uruchamiania tego rodzaju gier, mini komputer, można kupić za 500 złotych i programować dowolnie. Ciekawostką jest, że myszka w tym zestawie to po prostu cytryna albo inny dowolny owoc/warzywo.
To jeden z zestawów, którego sercem i najważniejszym elementem jest płytka – mini komputer. Ciekawostką zaś przewodząca prąd farba. Przy jej pomocy można namalować na ścianie przewody w formie fantazyjnych szlaczków i sterować różnego rodzaju urządzeniami.
I jeszcze coś dla najmłodszych z wystawy Akademia Pana Technika. Owocowy instrument. Główny punkt to płytka będąca mini komputerem. Po wgraniu do tej centralnej jednostki różnych dźwięków powstaje instrument na którym gra się dotykając warzyw i owoców.
Każdy absolwent warsztatów organizowanych w Akademii Pana Technika otrzymuje pamiątkowy medal. Takie gadżety można zrobić też samodzielnie w domu, najpierw konstruując laserowy ploter do cięcia sklejki. Projekty takich urządzeń własnej roboty można znaleźć w internecie.