W czasie Wszystkich Świętych większość z nas odwiedza groby bliskich na cmentarzach. Ale te nadchodzące dni, to także intensywny okres działania dla służb, które mają zapewniać bezpieczeństwo. Czy możemy w najbliższych dniach czuć się bezpiecznie w okolicy cmentarzy? Czy to miejsca, gdzie mogą kręcić się przestępcy? Na co możemy być narażeni? Na co zwracać uwagę, by nie stać się ich ofiarą?
Gośćmi Joanny Matuszewskiej w audycji „Nie daj się oszukać” byli przedstawiciele gdańskich służb i administracji cmentarzy: aspirant Karina Kamińska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, Ewelina Latoszewska, kierownik Działu Utrzymania Zieleni w ZDiZ oraz Wojciech Siółkowski, inspektor ds. kontaktu z mediami w gdańskiej Straży Miejskiej.
Czy w okolicy cmentarza możemy auto zostawić tam, gdzie po prostu jest miejsce, żeby stanąć? O czym powinniśmy pamiętać parkując? Kto nadzoruje stragany, sprzedawców kwiatów, zniczy, gastronomie wokół nekropolii? Będzie więcej kubłów, koszy na liście? Na te pytania odpowiadali goście Radia Gdańsk.
– Policjanci umundurowani, jak i po cywilnemu, patrolują okolice cmentarzy. W tym czasie jesteśmy bowiem narażeni na to, by stać się ofiarą kieszonkowców, dlatego policjanci sprawdzają, monitorują i zatrzymują osoby, które mogą mieć związek z tymi przestępstwami. Dalej zdarzają się kradzieże zniczy, wiązanek, wazonów, dlatego warto zastanowić się trzy razy, zanim kupimy coś po okazyjnej cenie od przygodnego przechodnia, który oferuje nam znicz o wartości 30 złotych za 3 razy mniej – mówiła Karina Kamińska.
Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment
– Prace przygotowawcze trwają od kilkunastu dni i polegają na tym, że wywozimy śmieci na bieżąco z terenu cmentarzy z tego powodu, że przed tym świętem coraz więcej osób odwiedza groby i przygotowuje je do tego święta. Poza tym na terenie cmentarzy mamy już od czterech lat specjalne stojaki z narzędziami ogrodniczymi, aby ułatwić pracę osobom, opiekującym się grobami. Dodatkowo mamy tam worki na śmieci, aby ułatwić prace porządkowe – dodała Ewelina Latoszewska.
Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment
– Przede wszystkim strażnicy miejscy są przy cmentarzach i tam dbają o porządek. To są kwestie, związane z prawidłowym i nieprawidłowym parkowaniem, to są przypadki dewastacji, nielegalny handel. Strażników miejskich można spotkać przy przejściach dla pieszych, bardzo często też udzielają informacji, bo w związku ze zmianami w organizacji ruchu pojawia się wiele pytań i na miejscu ktoś musi kierowcom podpowiedzieć – zaznaczył Wojciech Siółkowski.
Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment