Trzydzieści procent Polaków drugi miesiąc pracuje zdalnie z domu. O tym jak zadbać o komfort psychiczny mając biuro w mieszkaniu, mówiła w Radiu Gdańsk Danuta Rocławska, psycholog i coach. – Jeszcze nie tak dawno w kontekście pracy zdalnej zastanawialiśmy się, jak utrzymać motywację i jak się organizować. Z poziomu pracodawcy był to duży atut – świadczyło to o jego elastyczności. Teraz jednak warto zadać sobie pytanie, czy praca zdalna na dłuższy dystans nas nie osłabia? Jak zadbać o komfort psychiczny, mając biuro w domu – mówiła psycholog w rozmowie z Joanną Matuszewską.
– Mamy prawo być zmęczeni tym, że biuro i dom to jedno. Nie powinniśmy stawiać sobie tak wysokich wymagań, bo mamy prawo być zmęczeni tą sytuacją. Ona ma dobre strony, ale też na dłuższą metę może być męcząca, bo pozbawia bezpośredniego kontaktu z innym człowiekiem – mówiła Danuta Rocławska.
Fot. Pixabay.com
– Myślę, że warto na pracę zdalną spojrzeć w tym kontekście, w którym teraz jesteśmy. W sytuacji pandemicznej. Teraz mamy obowiązki sprzed pandemii, ale też bardzo dużo nowych wyzwań. Musimy wychodzić ze strefy komfortu i cały czas się uczyć, chociażby korzystania ze zdalnych urządzeń, czy organizacji życia na nowo – zauważyła psycholog.
W audycji mowa była też o tym, jak pogodzić bycie dobrym, efektywnym pracownikiem, z obowiązkami rodzica i partnera. Jak poradzić sobie z presją, monotonią, ale też z obecnością innych domowników, w trakcie wykonywania zadań zawodowych.
– Funkcjonujemy w jednej przestrzeni z naszą rodziną, bliskimi. Musimy żonglować naszym czasem i energią, płynnie przełączać się pomiędzy rolami. Innym czynnikiem wpływającym na naszą pracę zdalną, jest potrzeba sprawdzenia się. Ludzie chcą się wykazać, a do tego czasami dochodzi presja – mówiła w audycji.
Fot. tytułowa: Justyna Chrzanowska