– Opieka psychiatryczna od jakiegoś czasu przestaje być stygmatyzująca. Po prostu ludzie chyba przestali się wstydzić i jak potrzebują, to korzystają z leczenia- mówił w Radiu Gdańsk Piotr Stoń, specjalista psychiatrii, certyfikowany psychoterapeuta i specjalista terapii środowiskowej, kierujący Oddziałem Psychiatrycznym w kościerskim szpitalu specjalistycznym. Od 2018 r. w Kościerzynie w ramach pilotażu działa Centrum Zdrowia Psychicznego, ośrodek dziennej terapii dla dorosłych. Taka forma wsparcia chorych ma zrewolucjonizować polską psychiatrię. W pilotażu jest też podobna placówka w Słupsku.
Lekarz w rozmowie z Joanną Matuszewska opowiadał, jak działa ośrodek, jakie są jego zadania i jakie doświadczenia wynikają z jego prawie trzyletniej pracy.
– Obecnie przyjmując pacjenta na oddział szpitalny już planuję, co będzie się działo z nim dalej, kiedy opuści placówkę. Wiem, że za dwa tygodnie spotkam się z nim podczas jego wizyty w Centrum Zdrowia Psychicznego. Takie planowanie terapii daje chorym poczucie bezpieczeństwa. Wiedzą, że ich leczenie będzie kontynuowane przez specjalistów, którzy ich znają, że nie będą musieli szukać sobie teraz gdzieś poradni i lekarza, tylko wszystko dostaną w jednym miejscu- mówił Piotr Stoń.
W programie mowa była też o kondycji psychicznej w trakcie pandemii i możliwych problemach z nią związanych. – W ostatnich miesiącach w poradni w Kościerzynie udzieliliśmy 20 procent więcej porad psychiatrycznych. Widzimy, że czas izolacji wyzwolił w pacjentach lęk i niektóre osoby mogą się z tego powodu potrzebować pomocy.