W audycji „Nie Tylko Metropolia” rozmawialiśmy o tym, gdzie powinniśmy rozliczać swój PIT. Nie wszyscy pamiętają, że w deklaracji podatkowej należy wpisać miasto, w którym się mieszkało ostatniego dnia roku rozliczeniowego. Wiele osób nadal składa PIT w miejscu zameldowania lub zamieszkania w czasie wypełniania deklaracji. Wpływy z PIT stanowią ważną część budżetów miast, dlatego włodarze zachęcają mieszkańców do rozliczania się na miejscu. O tym, jak pieniądze z podatku dochodowego wracają do mieszkańców, mówili na antenie Radia Gdańsk przedstawiciele lokalnych władz Rumi, Skarszew oraz Tczewa.
– Podatek PIT jest największym dochodem samorządów – mówi burmistrz Rumi, Michał Pasieczny. – W skali Rumi, przy ponad 200-milionowym budżecie, dochód z PIT to jest około 60 mln zł. To są bardzo duże środki – wyjaśnia.
KONSULTACJE I POMOC
Coraz więcej samorządów organizuje akcje promocyjne, by przypomnieć mieszkańcom, że warto rozliczyć swój podatek na miejscu. Po raz kolejny zachęca do tego Rumia.
– Te środki możemy przeznaczyć na wszystkie nasze zadania, od remontów i budowy ulic, chodników i ścieżek rowerowych, poprzez place zabaw, zieleń w mieście. To też wsparcie w trudnych sytuacjach poprzez MOPS, finansowanie organizacji pozarządowych, sportowych, kulturalnych, pomocowych, zdrowotnych, senioralnych, a także finansowanie zajęć dodatkowych w szkołach czy przedszkolach – dodaje Michał Pasieczny.
ROZWÓJ GMIN
Kampanie informacyjne i akcje z nagrodami są skuteczne, na przykład w Rumi od kilku lat widać wzrost na poziomie co najmniej kilkuset nowych podatników rocznie. Takie rezultaty zachęcają też inne gminy do zawalczenia o odpowiednie wpisy w deklaracjach składanych w Urzędach Skarbowych. W tym roku po raz pierwszy działania w tym kierunku podjęły władze Skarszew.
– Mamy do czynienia z gminą, która ma wielu mieszańców turystycznych. Te osoby posiadają tutaj domy letniskowe, spędzają tak naprawdę cały czas, ale rozliczają się np. w Trójmieście. To do nich będziemy przede wszystkim kierowali tę akcję, z tego względu, że bardzo często spotykamy się z prośbami o realizację w tych właśnie letniskowych, turystycznych miejscach, infrastruktury miejskiej. To są bardzo kosztowne rzeczy – mówi burmistrz Skarszew Jacek Pauli dodając, że zachęcanie mieszkańców do rozliczenia na miejscu jest przede wszystkim troską o równomierny rozwój wszystkich obszarów gminy.
KOLEJNE INWESTYCJE
Nie brakuje planów inwestycyjnych, które pomogą zrealizować wpływy z PIT. W Rumi Janowie trwa budowa węzła integracyjnego, Skarszewy przygotowują się m.in. do budowy krytej pływalni. Na modernizację i rozbudowę basenu czekają też mieszkańcy Tczewa.
– Więcej środków pozwoliłoby nam na przyspieszenie realizacji tej inwestycji, ale też na budowę nowych dróg, ścieżek rowerowych czy oświetlenia – podkreśla wiceprezydent Tczewa Adam Burczyk.