– Rodzina ma ogromny potencjał terapeutyczny wtedy, gdy rodzice są otwarci na zmiany, chcą słuchać tego, co mówi dziecko, znajdują czas na rozmowę – mówi dr n. o zdr. Agnieszka Trawicka, spec. psychologii klinicznej, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. W Radio Gdańsk tłumaczyła, jaką rolę w terapii psychologicznej dzieci mogą odgrywać ich rodzice.
Specjalistka w rozmowie z Joanną Matuszewska wyjaśniała, że przed rozpoczęciem terapii dziecka, rodzice powinni przyjść sami na rozmowę. – W wielu przypadkach dziecku można pomóc podczas kilku spotkań, ale wymaga to współpracy z rodzicami, którzy powinni wdrożyć w życie uzyskane wskazówki psychologa.
Terapeutka mówiła też o obecnej sytuacji psychicznej dzieci. – Dzieci są w stresie od dłuższego czasu. Najpierw z powodu covid, teraz z powodu wojny za naszymi granicami. One nie zdążyły się zregenerować, są w stałym pobudzeniu, co nie jest dobre, bo może nasilać lęki. Ważne jest co i jak mówimy w domu o wojnie. Same myśli, albo słuchanie tego co mówią dorośli, a także kontakty z rówieśnikami z Ukrainy, mogą powodować problemy. To pokazuje dzieciom, że wojna dzieje się naprawdę i może to budzić w nich niepokój- tłumaczyła dr Trawicka.