– Patomorfologia to dziedzina medycyny mająca kluczowe znaczenie dla stawiania diagnozy i decyzji o leczeniu pacjenta. Zadaniem lekarza jest rozpoznanie, klasyfikacja i ustalenie czynników prognostycznych dla danej choroby. Robimy to na podstawie pobranego materiału biologicznego – mówił w Radiu Gdańsk prof. dr hab. Wojciech Biernat, kierownik Katedry i Zakładu Patomorfologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Zakładu Patomorfologii Klinicznej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.
W rozmowie z Joanną Matuszewską tłumaczył m.in. na czym polega przygotowanie materiału tkankowego do oceny histopatologicznej. – To proces który trwa kilka dni. Zanim materiał znajdzie się na szkiełku i można go ocenić pod mikroskopem, musi być opracowany i przygotowany – tłumaczył profesor. Ocenie patologów podlega najczęściej materiał tkankowy w związku z podejrzeniem nowotworów, albo np. chorób zapalnych.
Prof. Wojciech Biernat wyjaśniał też różnicę w biopsji cienkoigłowej oraz gruboigłowej. – W obu przypadkach otrzymujemy inny jakościowo materiał do badania. Oceniamy go zwykle nieco inną metodą. Biopsja gruboigłowa pozwala odpowiedzieć na więcej pytań, m.in na temat stopnia zaawansowania nowotworu, czy też czynników wpływających na dalsze postępowanie kliniczne- mówił naukowiec.