Najczęstsze skórne problemy starszych osób omówił w audycji „Srebrne Pokolenie” profesor Roman Nowicki, szef Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wskazał też, jak rozpoznać i leczyć różne przypadłości.
Skóra seniorów z wiekiem staje się sucha, szorstka, cienka i bardziej wrażliwa. Nieodpowiednia pielęgnacja lub bagatelizowanie problemów skórnych może prowadzić do nieprzyjemnych, a nawet groźnych dla zdrowia dolegliwości, takich jak owrzodzenia, pęknięcia, świąd czy skóra atopowa.
Prof. Nowicki podkreślał, że o skórę należy dbać już wówczas, gdy jesteśmy młodzi, bo, jak przekonywał, zaprocentuje to w dalszych latach życia. W nieco bardziej zaawansowanym wieku ważne są przede wszystkim natłuszczanie i nawilżanie, zwłaszcza w miejscach narażonych na urazy i pękanie. Skóra rąk, nóg i twarzy najczęściej pozostaje odsłonięta i dlatego wymienione miejsca należy smarować odpowiednio dobranym preparatem.
LEKARZ POMOŻE DOBRAĆ WŁAŚCIWY KREM
Ekspert wskazywał też na rolę dobrze dobranych balsamów do ciała. Wyjaśniał, że nie muszą to być koniecznie bardzo drogie kosmetyki, z najwyższej półki, ale warto zasięgnąć w ich kwestii porady dermatologa lub kosmetologa. Polecił też przepisywane na receptę kremy robione bezpośrednio w aptece.
Specjalista tłumaczył, że ważne są też wizyty u podologa. Z wiekiem może być trudno poradzić sobie z pękającą skórą w miejscach szczególnie narażonych, dlatego warto raz na jakiś czas odwiedzić specjalistę w celu zadbania o skórę, aby później uniknąć wystąpienia trudno gojących się ran. Należy pamiętać, że pękająca skóra na stopach wymaga szczególnej uwagi i pielęgnacji.
Warto docenić też stare sposoby nawilżania. Pomóc może na przykład picie tranu, a także dieta uwzględniająca tłoczone na zimno oleje, pestki słonecznika i dyni, orzechy, tłuste ryby oraz duże ilości warzyw i owoców.
Posłuchaj audycji:
Anna Rębas/MarWer