Realizacja inwestycji i odkrycia archeologiczne. Skarszewy patrzą w przyszłość i dbają o przeszłość

(Fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski)

Skarszewy – miasto na Pomorzu, w powiecie starogardzkim, nad rzeką Wietcisą, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Skarszewy. Co jest tam ciekawego, niezwykłego i niepowtarzalnego? Okazuje się, że sporo. Nasz reporter Grzegorz Armatowski w „Studiu Starogard Gdański” rozmawiał z gośćmi właśnie ze Skarszew. Dyskutowano zarówno o tym, jakie inwestycje realizowane są w gminie, ale też o historii tego miejsca i trwających badaniach archeologicznych.

W Skarszewach realizowane są obecnie inwestycje związane z rewitalizacją miasta oraz gminy. Dziś pracują tam archeolodzy.

– Dosłownie już za chwilę rozpocznie się remont ulicy Kościelnej w ramach rewitalizacji. Przypomnę, że wcześniej skończyliśmy przebudowę ulic Mickiewicza, Sobieskiego, Wodnej ze ślicznym mostkiem – to oczywiście jest element, który zmienia centrum naszego miasta, ale tak naprawdę te inwestycje dotykają dzisiaj wszystkich miejsc naszej gminy. Skarszewy, dawna historyczna stolica województwa z dziewiętnastoma sołectwami, w których wszędzie bardzo dużo dzisiaj się dzieje pod kątem inwestycyjnym, a przede wszystkim społecznym – z wielką aktywnością naszych mieszkańców – mówił Jacek Pauli, burmistrz Skarszew.

W trakcie prac ziemnych, prowadzonych w związku z inwestycjami drogowymi, natrafiono na cenne przedmioty.

– Badania archeologiczne w Skarszewach prowadzimy już od kilku lat. Były prowadzone wcześniej np. przy murach miejskich, a obecnie znajdujemy się na parcelach mieszczańskich i znaleźliśmy tam to, co powinno się znajdować. Najciekawszym znaleziskiem w tym roku jest odkrycie pozostałości średniowiecznego budynku, pozostałości bardzo dobrze zachowanych, z drewnianej zabudowy, z dębową podwaliną. W tej chwili na podstawie materiału zabytkowego, który stamtąd pochodzi, oceniamy, że zbudowany został w XIV wieku, a dopiero dalsze badania pozwolą nam uściślić, czy jest to bardziej pierwsza połowa tego stulecia, czy już może czasy krzyżackie. Na takie badania przyjeżdżają studenci w ramach ćwiczeń wykopaliskowych uczyć się swojego zawodu. Jak nasza praca wygląda? Pracujemy powoli, bo wykopujemy przedmioty ręcznie, sprawdzając praktycznie każdą grudkę ziemi. Niekoniecznie z pędzelkami, jak to czasem jest przedstawiane, bardziej ze szpadlami, motyczkami, grackami. Używamy ich do rozdrabniania ziemi i wyjmowania kawałek po kawałku. Obecne badania prowadzimy już sześć tygodni i zeszliśmy na około trzy metry poniżej gruntu. Nie jest to szybkie tempo, natomiast na pewno bardzo dokładnie jest wszystko sprawdzone. Skarszewy są bardzo ciekawe archeologicznie – mówiła dr Karolina Blusiewicz z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj całej rozmowy:

Kolejnym tematem w audycji był sport w gminie Skarszewy. A okazja do tego jest znakomita, ponieważ już w najbliższą sobotę, 16 września, właśnie w Skarszewach zostanie rozegrany Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością „Futbolowi Bohaterzy”.

– Po raz pierwszy organizujemy taki ogólnopolski turniej, jest to bardzo wielkie wydarzenie dla Skarszew, dla nas wszystkich, a przede wszystkim dla dzieciaków. Będzie dziesięć drużyn z różnych części kraju, z ośmiu województw. Łącznie około 150 zawodników, impreza szykuje się naprawdę fajna. Samo rozpoczęcie będzie inne, to będzie coś zaskakującego. Będą cztery boiska, będą różne kategorie podzielone ze względu na umiejętności, bo wiadomo, że każda niepełnosprawność jest inna i musimy to dostosować do dzieciaków – wyjaśniała Anna Duziak, członek zarządu Klubu Sportowego Wietcisa Skarszewy.

Posłuchaj całej rozmowy:

Jedną z ważniejszych inwestycji dla Skarszew jest budowa basenu. Choć prace mogą nie być widoczne dla osób postronnych, to jednak idą pełną parą.

– Dziś przejeżdżając, można pomyśleć, że nic się nie dzieje. Tymczasem tam gdzieś głęboko pod ziemią jest wiele osób, które pracują przy tej budowie. Jest wylana płyta, są budowane słupy i ściany. Myślę, że w październiku basen wyjdzie już spod ziemi ku radości wszystkich, którzy czekali na tę inwestycję. Oddanie do użytku tego obiektu jest planowane pod koniec przyszłego roku. Mamy trochę czasu, ale już zaczynamy przygotować założenia marketingowe i promocyjne oraz główne założenia współpracy z różnymi organizacyjnymi – wyjaśniał burmistrz Skarszew.

Inwestycja otrzymała potężne – jak podkreśla Jacek Pauli – dofinansowanie z Ministerstwa Sportu. Pięć milionów złotych na ten cel zostało przeznaczone w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

Posłuchaj całej rozmowy:

raf

 

Komentarze


Zwiększ tekstZmniejsz tekstCiemne tłoOdwrócenie kolorówResetuj