Miejsce, które wielu starszych mieszkańców gdańskiej Oliwy doskonale zna od lat. Targowisko przy ulicy Polanki z upływem czasu cieszyło się jednak coraz mniejszym zainteresowaniem. Pomóc w jego ożywieniu postanowili naukowcy z Politechniki Gdańskiej i gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczelnię zaprosiło do współpracy Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.
Zmiany zaczęły się w 2018 roku. – To miejsce nie miało tożsamości, ale mieszkańcy instynktownie nazywali je „rynkiem w Oliwie”, więc zdecydowaliśmy się zmienić mu nazwę właśnie na „Rynek w Oliwie” – mówił w audycji „Twoja Dzielnica” dr inż. arch. Piotr Czyż z Politechniki Gdańskiej, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto.
– Zmieniliśmy tę przestrzeń. Zaprojektowaliśmy znak, który podkreślił markę – dodawał Mateusz Żywicki z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Zachęcono nowych kupców do pojawienia się w Oliwie, zmieniono organizację funkcjonowania rynku, pojawiły się nowe wydarzenia tematyczne. Założono też stronę internetową i profile w mediach społecznościowych.
– Naszym celem jest zbudowanie przestrzeni tętniącej życiem, handlem, aktywnościami. Chcemy, aby było to miejsce spotkań, atrakcyjne także dla osób związanych z centrum biznesowym w Oliwie – dodawał dr Adam Świerżewski z Akademii Sztuk Pięknych.
Doświadczenia z projektu ożywienia oliwskiego rynku będą wykorzystane w innych miejscach w Polsce. Jednak potencjał miejsca odkryli już lokalni działacze, którzy ustawili podczas Pchlego Targu w niedzielę, 19 maja punkt informacyjny dotyczący planowanych zmian na Placu Inwalidów Wojennych. Opowiadała o nim mieszkanka Oliwy Maria Rosa. Głos zabrała także socjolog Iga Kalbarczyk, która jako prelegentka brała udział w konferencji „Na rynek na ratunek” odbywającej się 13 maja na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Posłuchaj audycji:
Marzena Bakowska/MarWer