– Instytucje publiczne powinny zapewnić osobom o szczególnych potrzebach, niepełnosprawnym, seniorom, a nawet osobom z dziećmi w wózkach, dostępność równą tej, jaką mają osoby pełnosprawne – mówiła w Radiu Gdańsk mec. Katarzyna Heba, przewodnicząca Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Marszałku woj. Pomorskiego, ambasadorka Konwencji ONZ Prawach Osób Niepełnosprawnych. W rozmowie z Joanną Matuszewską mówiła o dostępności i przepisach ustawy, która obowiązuje w Polsce od półtora roku. – Zgodnie z nią osoba o szczególnych potrzebach ma prawo swobodnie poruszać się po siedzibie instytucji publicznej. Ma prawo korzystać ze strony internetowej a udostępniana dokumentacja powinna być w plikach obsługiwanych przez programy dla osób niewidomych – mówiła adwokat.
fot.pixabay.com
Dodała, że osoby ze szczególnymi potrzebami mają prawo do korzystania z pomocy, jak tyflomapy, informacje w alfabecie Braille’a w przypadku dysfunkcji wzroku oraz np. pętli indukcyjnych i usługi tłumacza jęz. migowego, w przypadku osób niesłyszących.
– W instytucjach publicznych, urzędach, sądach, jesienią powołano koordynatorów dostępności. Można korzystać z ich pomocy – tłumaczyła Katarzyna Heba. Jednocześnie poinformowała, że od 6 września 2021 r. brak dostępności będzie można zgłaszać do PFRON.