Jak porozumieć się z osobą niezdolną do tradycyjnej komunikacji? W audycji „Więcej Serca i Mniej Barier” Joanna Matuszewska spytała o to Katarzynę Świeczkowską, wiceprezes gdańskiego koła Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, członkinię Rady do spraw komunikacji wspomagającej i alternatywnej oraz tekstu łatwego do czytania i rozumienia przy Biurze Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych, a także Aleksandrę Krasnostawską, logopedę, terapeutę komunikacji alternatywnej, pedagoga specjalnego.
Katarzyna Świeczkowska podkreślała, że trudności z komunikacją werbalną nie zawsze wiążą się z niepełnosprawnością. – Ten problem dotyczy nie tylko osób z niepełnosprawnościami, dlatego bardzo ogólnie nazywamy tych ludzi osobami o złożonych potrzebach w komunikowaniu się. Konsekwencje oczywiście są bardzo poważne. Myślę, że każdy z nas potrafi wyobrazić sobie, że większość naszego życia i czynności, które wykonujemy, jest związanych z komunikowaniem się. Brak takiej możliwości prowadzi do praktycznie całkowitego wykluczenia z życia w społeczeństwie – przestrzegała.
Z kolei Aleksandra Krasnostawska wyraziła pewność, że nie ma osób, z którymi nie można porozumieć się w żaden sposób. – Jako praktyk powiem, że jestem przekonana, iż komunikacja jest możliwa w każdym przypadku, bo myślę, że już sama obecność drugiego człowieka i to, że zauważamy jego zachowania komunikacyjne, już jest komunikacją. Mówię rodzicom i studentom, żeby patrzeć na każde zachowanie jako na zachowanie komunikacyjne. Osoby o złożonych potrzebach w komunikowaniu się to oczywiście bardzo różnorodna grupa, więc sposób ich komunikacji jest również bardzo różnorodny – opowiadała.
Posłuchaj całej audycji:
MarWer