Przez ostatnie dekady rokowania dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym uległy diametralnej poprawie. Kiedyś choroba kojarzyła się z wózkiem inwalidzkim, a dziś, w większości przypadków, przebiega, pozostawiając miejsce na aktywność rodzinną i zawodową oraz na realizowanie pasji. Wszystko jednak wymaga leczenia i wieloletniej relacji z systemem zdrowia: lekarzami różnych specjalności (przede wszystkim neurologami), oraz przyjmowania leków i znajomości przysługujących praw.
O tym, jak żyć ze stwardnieniem rozsianym, jak być wsparciem dla osoby chorującej, jakie są możliwości leczenia i rehabilitacji w dniach 18-19 maja opowiadać będą eksperci podczas konferencji ,,SM – i co z tego?”. Konferencja to także okazja do bezpośredniego spotkania ze specjalistami oraz możliwość wymiany doświadczeń czy uczestnictwa w warsztatach i debatach. Organizatorem wydarzenia jest prężnie działająca Fundacja StwardnienieRozsiane.info.
O tym, co daje samoorganizowanie się pacjentów i jaki wpływ mają organizacje pacjenckie na system ochrony zdrowia, opowiedzieli w studiu Radia Gdańsk Monika Łada i Paweł Rydzyński z fundacji.
Posłuchaj rozmowy:
Partnerem merytorycznym konferencji ,,SM i co z tego?” jest Klinika Neurologii Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Rejestracja na darmową konferencję odbywa się >>>TUTAJ.
Tatiana Slowi/ua